Mikor van rá szükség?

A rovatot lektorálta: Mályvavirág Alapítvány

A daganat fejlettsége és a beteg egészségi állapota alapján az orvosok sokszor a kemoterápia mellett döntenek. Mikor szükséges ez a kezelés?

Az onkológiai kezeléseket az ország több pontján is működő onkológiai centrumokban végzik, és a megfelelő kezelésről nem egyetlen személy, hanem egy egész orvoscsoport – úgynevezett onkoteam – hozza meg a döntést. Az elsődleges szempont ilyenkor a daganat fejlettségi szintje, amit 0-tól IV-es stádiumig szoktak besorolni.

A méhnyakrák stádiumai

Míg a 0-s stádium esetén még többféle sebészeti beavatkozás is szóba jöhet, a nem műthető, áttétes eseteknél a biológiai terápia, illetve a kemoterápia jelenthet megoldást. A kettő közötti fő különbség, hogy míg a kemoterápia a gyorsan osztódó sejtek összességét célozza meg, addig a biológiai terápia a daganatos sejtek valamely jellemző tulajdonsága, vagy az egészségestől eltérő működése alapján szelektálja a “célpontokat”. Általában a két kezelési mód kombinálásával lehet a leghatékonyabban felvenni a harcot a daganatsejtekkel.

A megfelelő kezelésről egy egész orvoscsoport, az onkoteam hozza meg a döntést
A megfelelő kezelésről egy egész orvoscsoport, az onkoteam hozza meg a döntést

Bizonyos esetben a műtéti beavatkozás előtt is átesik a beteg egy kemoterápián, ezzel a kezeléssel ugyanis csökkenteni tudják a daganat kiterjedését, így pedig eltávolítani is könnyebben lehet azt. Sok esetben pedig a műtétet követően rendel el az onkoteam kemoterápiás kezelést, hogy a szervezetben lévő daganatsejteknek írmagja se maradhasson.

Mi a kemoterápia?

A méhnyakrák egyik leggyakoribb kezelési módja a kemoterápia, amelyről sok tévhit él a köztudatban. Mi is ez a kezelés pontosan? Kattintson!