Mellékhatások

A rovatot lektorálta: Mályvavirág Alapítvány

A kemoterápiás kezelés komoly megpróbáltatást jelent a beteg szervezetének, ám sok esetben elengedhetetlen a gyógyuláshoz. Milyen mellékhatások jelentkezhetnek?

Bár a kemoterápia rendkívül fontos kezelési mód a daganatok ellen, sajnos számos mellékhatással járhat. Ezek közül a legismertebb, jól látható tünet a haj kihullása, ami azért történik meg, mert a kemoterápiás szerek a leggyorsabban osztódó sejtekre hatnak – a ráksejtek mellett a hajhagyma sejtjei is ilyenek. Már az első kezelést követő 10-15. napon csomókban hullani kezd a haj, szerencsére azonban ez ideiglenes állapot, az újranövő hajszálak pedig sokszor még erősebbek és vastagabbak is az eredetinél. Emellett a csontvelő, az ivarszervek, valamint az emésztőrendszer sejtjei is folyamatosan és gyorsan újratermelődnek, így a kezelés ezekre is hatással van.

A ráksejtek mellett a hajhagyma sejtjeit is érinti a kezelés
A ráksejtek mellett a hajhagyma sejtjeit is érinti a kezelés

A kemoterápia mellékhatásai

A kemoterápiás készítmény típusa és a beteg egészségi állapota is befolyásolja a mellékhatások számát és mértékét. Leggyakrabban étvágytalanság, émelygés, hányinger és hányás, hasmenés és fáradtság jelentkezik. A csontvelőt érintő káros hatások miatt vérzékenység, vérszegénység is kialakulhat, illetve a fertőzések is fokozott veszélyt jelenthetnek a kezeltre. Bizonyos terápiák esetén a végtagokon fájdalmas elváltozások keletkezhetnek, ezt az orvostudomány kéz-láb szindrómaként tartja számon. Sokak nyelési nehézségeket és szájkiszáradást is tapasztalhatnak.

Szerencsére már számos olyan szer létezik, amelyekkel ezek a kellemetlen panaszok kezelhetőek. A mellékhatások jelentős része a kúrák közötti időszakban enyhül, a kezelést követően pedig teljesen megszűnik. Az újabb kezelések esetén azonban a kellemetlen mellékhatások is visszatérhetnek.

Ilyen egy kemoterápiás kezelés

A kemoterápia során olyan készítményeket juttatnak a beteg szervezetébe, amely képes elpusztítani a gyorsan szaporodó daganatsejteket. Hogy zajlik egy ilyen kezelés? Kattintson a válaszért!