LEEP és konizáció

A rovatot lektorálta: Mályvavirág Alapítvány

Magyarországon több ezer olyan nőgyógyászati beavatkozást végeznek évente, amelyek célja a méhnyakrákot megelőző állapot megszüntetése. Időben felfedezve a veszélyt még azelőtt elérhető tehát a gyógyulás, hogy ténylegesen kialakulna a daganatos megbetegedés.

A nőgyógyászati szűrés során kimutatott rákmegelőző állapot azt jelenti, hogy egy magas kockázatú HPV-fertőzés következtében kóros elváltozás indult be a méhnyak sejtállományában, viszont ebből nem jött még létre rosszindulatú daganat. Ilyen esetekben az érintett terület teljes műtéti eltávolítása révén megelőzhető a veszélyes kórkép kifejlődése. E célra kétféle kisműtéti eljárás is alkalmazható: a LEEP és a konizáció.

Rákmegelőző állapotban felismerve egy nőgyógyászati kisműtéttel is kezelhető a méhnyakrák
Rákmegelőző állapotban felismerve egy nőgyógyászati kisműtéttel is kezelhető a méhnyakrák

Előbbi egy angol kifejezés, a Loop Electrosurgical Excision Procedure rövidítése, amely egyszerűbben mondva az alapjául szolgáló eszközről kapta a nevét, mivel a műtét során egy elektromos kaccsal ejtenek félgömb alakú kimetszést. A módszer előnye, hogy a beavatkozást helyi érzéstelenítés mellett is problémamentesen el lehet végezni, nincs tehát szükség altatásra vagy bódításra. Szintén fontos szempont, hogy a páciensnek nem kell hosszabb időre befeküdnie a kórházba, mivel a műtét 10 perc alatt, ambulánsan lefolytatható. A méhnyak ezután tökéletesen képes regenerálódni.

Milyen esetekben lehet szükség a konizáció megismétlésére? Részletek itt.

Megeshet, hogy a LEEP módszerrel nem sikerül maradéktalanul eltávolítani a kóros sejteket, így ilyen esetekben, továbbá szülésen már átesett nőknél és az elváltozás magasabb kiterjedtsége esetén szükség lehet hidegkéses konizációra. Az egy-két napos kórházi benntartózkodást igénylő beavatkozást bódításban vagy gerincvelői érzéstelenítéssel végzik. A sebész kúp alakú kimetszést ejt, a méhnyakba pedig egy műanyag csövet helyeznek fel, ami egyfelől biztosítja a sebváladék kivezetését, másrészt meggátolja a méhnyak összetapadását. Ezt az úgynevezett drént egy-két héttel később távolítják el a beteg szervezetéből.

Mindkét eljárásra igaz, hogy a műtét utáni gyógyulás nagyjából hat hetet vesz igénybe. Ez idő alatt kerülni kell az erős fizikai aktivitást és a szexuális együttléteket, illetve általánosságban elmondható, hogy semmi sem kerülhet a hüvelybe, beleértve a tamponokat is. Ritkán, de felléphet a menzesz során megszokotthoz képest bővebb vérzés, valamint láz vagy szokatlan székelési inger. Ezekkel a tünetekkel mindenképpen orvoshoz kell fordulni!