Rendszeres szűrés

A rovatot lektorálta: Mályvavirág Alapítvány

Az időben elvégzett nőgyógyászati szűrés segít megelőzni a méhnyakrák kialakulását, hiszen az már a rákmegelőző állapotot is képes kimutatni. Ehhez viszont az kell, hogy ilyen vizsgálatot kellő gyakorisággal végeztessünk.

A nőgyógyászati szűrés sok kellemetlenséget előzhet meg, hiszen segít abban, hogy az esetleges rákmegelőző állapot kezelése időben megkezdődjön. Emiatt a rendszeres méhnyakszűrés mindazoknak ajánlott, akiknek már volt szexuális kapcsolatuk, akik elmúltak 21 évesek, vagy akiknek van bármilyen nemi szervet érintő panaszuk. Noha a hivatalos ajánlás szerint a szűrővizsgálatot elég három évente ismételni (ilyen rendszerességgel megy ki behívó), a hagyomány szerint az ellenőrző vizsgálatokat panaszmentes esetben is évente el szokták végeztetni.

A méhnyakszűrés fájdalommentes
A méhnyakszűrés fájdalommentes

A méhnyakszűrés fájdalommentes, csak minimális kellemetlenséggel jár, és mindössze 5-10 percet vesz igénybe. Nem csak nőgyógyásznál lehet elvégeztetni, ugyanis a kistelepüléseken nagy részében már a védőnők is végeznek szűrést. A szokott éves vizsgálatra a legcélszerűbb a menstruáció utáni napokban jelentkezni. A szűrés előtt a szokásos tisztálkodáson kívül nincs semmilyen speciális tennivaló, arra azonban figyelni kell, hogy a vizsgálat előtt a nemi szervekre semmilyen gyógyszert és krémet ne tegyünk, az ugyanis nehezíti az értékelést.

Hogyan lehet elkapni a HPV-fertőzést? Részletek!

A vizsgálat előtt az orvos megkérdezi az utolsó menstruáció időpontját, kérdéseket tesz fel az esetleges panaszokról. Ezt követően megtekinti a külső nemi szerveket, majd egy egyszer használatos steril eszköz segítségével a hüvelyt és a méhszájat is megnézi. Az eszköz bevezetése kissé kellemetlen, de fájdalmat nem okoz.

Alkalmazása mindenképpen szükséges ahhoz, hogy az egyébként összefekvő hüvelyfalak és a folytatásukban lévő méhszáj megtekinthető legyen. A méhnyakszűrés során kenetet is vesznek a méhszájról, majd azt egy kis üveglapra kenik. A mintát később a laboratóriumban mikroszkóp alatt értékelik. A rendszeres szűrés jelentősége azért nagy, mert segítségével a rákmegelőző állapotok nagy biztonsággal felismerhetők, és időben elvégzett kezeléssel gyógyíthatóak.