Védőoltás

A rovatot lektorálta: Mályvavirág Alapítvány

A méhnyakrák fő okaként számon tartott nagy kockázatú HPV törzsek fertőzését oltással meg lehet előzni. Ezekből már itthon is többféle érhető el, érdemes őket beadatni.

Míg a méhnyakrák megelőzésének egyik legfontosabb módja a szűrés, ami tulajdonképpen az elváltozás rákmegelőző állapotban való felismerését jelenti, addig a másik – az úgynevezett primer prevenció – a HPV-fertőzés megelőzése. Ennek módja az oltás, amivel a vírus sejtbe történő bejutását lehet megakadályozni.

Ma Magyarországon háromféle oltóanyaggal védhető ki a HPV-fertőzés. Az egyik a magas kockázatú, leggyakrabban méhnyakrákot, illetve azt megelőző állapotot okozó HPV 16-os és 18-as ellen véd, míg a másik emellett a nem magas kockázatú, ám nagyon gyakori, szeméremtesti szemölcsöt, papillomát okozó 6-os és a 11-es ellen is védelmet nyújt.

Háromféle oltóanyaggal védhető ki a HPV-fertőzés
Háromféle oltóanyaggal védhető ki a HPV-fertőzés

A legújabb oltóanyag 2016 óta érhető el Magyarországon: ez már kilenckomponensű oltás, amely még szélesebb körű védelmet nyújt, és már hét magas kockázatú vírustörzs ellen is hatékony. Ez a HPV 16 és 18 mellett védelmet jelent a HPV 31, 33, 45, 52, 58 ellen is. Ez azért nagy eredmény, mert ez a hét magas kockázatú vírustörzs okozza a méhnyakrákok 92-93 százalékát. Magyarul ha a vakcina ezek ellen hatékony, akkor közel 100 százalékos a biztonság. A két másik vakcina nagyjából 85 százalékos védelmet nyújt, a fennmaradó veszély miatt tehát a kockázat, ha jelentősen csökken is, de azért még fennáll. A szűrésre persze a legújabb, kilenckomponensű oltóanyagnál is figyelni kell, lévén a garancia ez esetben sem 100 százalékos.

A nőknél nőgyógyászati vizsgálat után kerül sor a HPV-szűrésre, de mi a helyzet a fiúkkal, férfiakkal? Náluk ez hol és hogyan történik, és mennyire fájdalmas? Részletek!

A védőoltásokból 3 egyforma adagot kell meghatározott időpontokban, összesen fél év alatt beadatni. Fontos tudni, hogy ugyan az oltóanyagokkal kapcsolatban sok rémhír terjed, mindegyiknek van elfogadott a biztonsági profilja. Ebből adódóan valamennyi teljesen biztonságos, nincs hozzá kapcsolható mellékhatás és súlyos szövődmény. Soha nem történt az oltásokhoz köthető haláleset sem: az erről szóló hírek szintén hamisak, az ilyesminek az oltóanyaghoz semmi köze nincs.