Ki adhatja be a védőoltást?

A rovatot lektorálta: Mályvavirág Alapítvány

Tudjuk, hogy a méhnyakrák hátterében álló HPV-fertőzés oltóanyagokkal nagy eséllyel kivédhető, de vajon hogyan lehet beadatni a vakcinát?

Rengeteg tévhit kering a köztudatban a HPV elleni vakcinákról. Részletek itt.

A HPV elleni védőoltások vénykötelesek, de azokat bármilyen orvos felírhatja, és be is adhatja. Ehhez legkönnyebben a gyermekorvostól lehet segítséget kérni, aki akár a család felnőtt tagjainak is beadhatja a vakcinát. Mellette kérhető az oltás a háziorvostól vagy éppen a nőgyógyásztól, de akár az üzemorvostól is.

A vényre kapható HPV elleni védőoltást bármilyen orvos felírhatja
A vényre kapható HPV elleni védőoltást bármilyen orvos felírhatja

Annak, aki már a szexuális élet megkezdése után kéri a védőoltást, rendelkeznie kell egy éven belüli negatív nőgyógyászati lelettel is. A szakmai protokollok ugyan csak citológiai vizsgálatot írnak elő, HPV-tesztet nem, de sok helyen eleve ilyen jellegű szűrést végeznek az oltás beadása előtt. Ezen tipizálják is a HPV-ket, így kiderülhet egy esetlegesen fennálló fertőzés is. Az oltást akkor is be lehet adni, ha már történt HPV-fertőzés, az ugyanis nem véd egy esetleges későbbitől.

Az oltás költségét, leszámítva a hetedikes lányokét, mindig annak kell állnia, aki a vakcinát be akarja magának adatni. Mivel az oltás nem olcsó, mindig érdemes megnézni, valahol nincsen-e éppen akció. A vakcinákból 3 adagot kell meghatározott időpontokban, összesen fél év alatt beadatni. Ezeket érdemes egyesével megvenni, hogy szavatossági idejük még véletlenül se járjon le. Ha ugyanis ez megtörténik, akkor sem a patikák, sem a gyártók nem tudják visszacserélni a védőoltásokat. A vakcinákat a felhasználásig 2-8 Celsius fokon, tehát hűtőben kell tárolni, aki pedig nyáron veszi meg, annak érdemes a patikából eleve kis hűtőtáskával elhoznia azt.