Mi a kezelés folyamata?

A rovatot lektorálta: Mályvavirág Alapítvány

A kemoterápia során olyan készítményeket juttatnak a beteg szervezetébe, amely képes elpusztítani a gyorsan szaporodó daganatsejteket. Hogy zajlik egy ilyen kezelés?

A ráksejtek legyőzésére általában kombinált kezelést alkalmaznak, a kemoterápiára pedig a sebészeti beavatkozás előtt és után is sor kerülhet. A kezelés lényege, hogy a szervezetbe olyan sejtmérget – vagyis citosztatikumot – juttatnak, amely a rákoshoz hasonló, gyorsan szaporodó sejteket célozza meg. Méhnyakrák esetén a platinavegyületek (ciszplatin, karboplatin) és a fluorouracil a leghatékonyabb.

A kemoterápia során általában intravénásan juttatják a véráramba a hatóanyagot
A kemoterápia során általában intravénásan juttatják a véráramba a hatóanyagot

A kemoterápia menete

A kezelés több ciklusban történik, ezek hosszát, illetve a gyógyszerek dózisát a kezelőorvos határozza meg a beteg egészségi állapota, illetve a daganat fejlettsége alapján. Vannak szájon át bevehető, tablettás készítmények is, a legtöbb esetben azonban intravénásan juttatják a véráramba a szükséges hatóanyagokat. Az infúziós kezelés néhány órától akár több hétig is tarthat, utóbbi esetén természetesen szünetekkel, a szervezetnek így jut idő kiheverni a mellékhatásokat, és regenerálni a sérült szöveteket. A kezeléseket naponta, hetente vagy akár havonta megismételhetik addig, míg a kellő hatást sikerül elérni.

Mi a kemoterápia?

A méhnyakrák egyik leggyakoribb kezelési módja a kemoterápia, amelyről sok tévhit él a köztudatban. Mi is ez a kezelés pontosan? Kattintson!