A kórházban

A rovatot lektorálta: Mályvavirág Alapítvány

A kemoterápiás kezelések nagyrészt a kórházban történnek meg – mire készüljünk?

A kemoterápiás kezeléshez nem feltétlenül kell kórházba feküdnünk, bizonyos szakrendelőkben járóbeteg rendelés keretében is elvégzik a kezelést. Mivel a kemoterápiás gyógyszer bizonyos fajtája szájon át is bevehető, ilyenkor a beteg akár a saját otthonában is áteshet a kezelésen. Persze számos tényező befolyásolja ezt, amelyek ismeretében a kezelőorvos hozhatja meg a legmegfelelőbb döntést.

Mire készüljünk a kórházban?

Infúziós kezelés esetén azonban készüljünk fel rá, hogy több órát is a kórházban kell töltenünk – ennek időtartama a kemoterápiás szertől és az egészségi állapotunktól is függ. Fontos, hogy a kezelésen időben megjelenjünk (de inkább 15-20 perccel korábban), és minden utasítást tartsunk be.

Előfordulhat, hogy a vártnál hosszabb időt kell a kórházban töltenünk
Előfordulhat, hogy a vártnál hosszabb időt kell a kórházban töltenünk

Az orvosunkat mindenképp tájékoztassuk, ha más okból szedünk valamilyen gyógyszert, bizonyos készítmények ugyanis a kemoterápiára is hatással lehetnek. Mi magunk is kérdezzünk a kezelőorvostól: fontos például tudni, hogy az adott készítmény milyen várható mellékhatásokkal járhat, illetve milyen módon enyhíthetjük a tüneteket.

Ha hosszabb időt kell töltenünk a kórházba, mindig vigyünk magunkkal némi ennivalót, és legalább fél liter ásványvizet. Mivel a kezelés bizonyos mellékhatásai (hasmenés, hányás) miatt a szervezetünk gyorsan kiszáradhat, ügyeljünk rá, hogy pótoljuk az elvesztegetett folyadékot – ha rosszul érezzük magunkat, akkor kis kortyokban. Ételnek pedig olyant fogyasszunk, ami a legkevésbé terheli meg a gyomrunkat – kekszet, gyümölcsöt, puffasztott rizst.

Mi a kemoterápia?

A méhnyakrák egyik leggyakoribb kezelési módja a kemoterápia, amelyről sok tévhit él a köztudatban. Mi is ez a kezelés pontosan? Kattintson!