A gyerekekkel nehéz a szexuális életről beszélni, de meg kell próbálni, azzal ugyanis elejét lehet venni komolyabb bajoknak. Ha a szülő nem dugja homokba a fejét, akkor a nem kívánt terhesség mellett segíthet abban is, hogy gyereke nagy eséllyel elkerülje a méhnyakrákot.
Hányféle típust különböztetünk meg a HPV-re vonatkozóan? Részletek itt.
A fiatalon megkezdett szexuális élet számos veszélyt rejt, főleg ha a gyerek titokban teszi ezt, szüleitől pedig kérdezni sem mer. Ilyen esetben összeszedhet olyan nemi úton terjedő fertőzést is, ami kezeletlenül akár komolyabb szövődményeket is eredményezhet. Ilyen lehet a kismedencei gyulladás, amelynek olyan későbbi következményei is lehetnek, mint a meddőség vagy a méhen kívüli terhesség. Hasonló a helyzet a HPV-fertőzéssel is, amelynek talaján méhnyakrák alakulhat ki, különösen akkor, ha a fiatal később a szűrővizsgálatokat sem veszi komolyan. Emiatt fontos az, hogy a gyerekekkel a szülők olyan bizalmas viszonyban legyenek, hogy velük intimebb kérdésekről is beszélgethessenek, szükség esetén pedig már tizenéves korukban is el tudják őket vinni nőgyógyászati vizsgálatra.
Ilyen beszélgetésre apropót adhat a HPV elleni védőoltás hetedikes korban történő felajánlása, amelynek okán nem csak a méhnyakrák rizikóját növelő vírusról lehet szót ejteni, hanem a védekezési lehetőségekről, azok közül is a tizenéves korban elsődlegesen használandó óvszerről. Ezzel kapcsolatban ki kell emelni, hogy ugyan a HPV-fertőzést, ami ellen az oltás szinte teljes védelmet jelent, csak 70 százalékos eséllyel védi ki, viszont más súlyos nemi betegségeket szinte biztosan megelőz. Nem beszélve a nem kívánt terhességről.