HPV-szűrés fiúknál

A rovatot lektorálta: Mályvavirág Alapítvány

A nőknél nőgyógyászati vizsgálat után kerül sor a HPV-szűrésre, de mi a helyzet a fiúkkal, férfiakkal? Náluk ez hol és hogyan történik, és mennyire fájdalmas?

A humán papillomavírus nemcsak a lányoknál, hanem a fiúknál, férfiaknál is több ráktípus kialakulását elősegítheti. Például hozzájárulhat ahhoz, hogy a nemi szerv környékén daganatok jöjjenek létre – péniszrák, végbélrákok -, illetve a fejnyaki tumorok, a nyelv vagy a mandula rosszindulatú rákos megbetegedéseinek kialakulásában is szerepet játszhat ez a vírus. Az oltással történő megelőzés ezért kulcsfontosságú a fiúknál is – ahogy a lányok esetében is -, de nem szabad megfeledkezni a szűrések fontosságáról sem.

Hol és hogyan történik a szűrés?

Míg a nőknél nőgyógyásznál, a citológiai vizsgálathoz hasonló eljárással vesznek mintát a méhnyakszájról egy apró kefe segítségével, hogy aztán az így levett hámsejtekből kimutassák az esetleges HPV-fertőzöttséget, addig a férfiak HPV-szűrését andrológiai szakrendelésen vagy bőrgyógyászaton tudják elvégezni.

HPV-szűrés fiúknál
A fiúknál is lehetőség van a pontos víruskimutatásra

A szűrés során a szakorvos szemrevételezi a nemi szervet és annak környékét, szemölcsökre utaló tüneteket keresve, de lehetőség van pontos víruskimutatásra is. Ez egy egyszerű mintavétellel történik a hímvesszőről, illetve annak környékéről, de akár a garatból is lehet mintát venni. A vizsgálat néhány másodpercet vesz igénybe, tényleg nagyon egyszerű, nem fájdalmas, nem érzékeny.

Előzzük meg a bajt!

Ha az eredmény pozitív, tehát valakinél kimutatták a fertőzést, arra gyógyszert nem tud íratni – ehelyett az immunrendszert lehet és kell is erősíteni, ami le tudja küzdeni a vírust. Itt ismét visszautalnánk a megelőzés fontosságára, hogy a fiúk se tudják elkapni a betegséget.

Ebben a HPV elleni védőoltás fontos szerepet játszik. A vakcinát kilenc éves kor fölött érdemes beadni, illetve szakértők szerint a lányokhoz hasonlóan 12 éves korban javasolt, a szexuális élet megkezdése előtt. Mivel ezek az oltások több víruskomponens ellen védenek – van két-, négy- és 2016 óta kilenckomponensű is -, annak is érdemes beadni, aki valamelyiktől már megfertőződött.