Milyen vizsgálatok kellenek műtét után?

A rovatot lektorálta: Mályvavirág Alapítvány

A méhnyakrák műtéti kezelése utáni legfontosabb kérdés, hogy sikerült-e maradéktalanul eltávolítani a daganatot a beteg szervezetéből, nem képződtek-e áttétek, nem újul-e ki a betegség. Ennek érdekében rendszeres időközönként kontrollvizsgálatokat kell végezni.

A műtétet követően néhány héttel esedékes az első kontroll, amelynek során az orvos a műtéti seb gyógyulását méri fel, illetve ultrahangvizsgálattal ellenőrzi a vesék állapotát. A Wertheim-műtéttel eltávolítják a méh körüli kötőszövetet is, az eközben megsérülő hajszálerek pedig tágulatot idézhetnek elő. Mindez kihatással lehet a vesevezetékek állapotára, amelyet ezzel a diagnosztikai eljárással lehet a leghatékonyabban megfigyelni.

A műtétet követő felépülés során ultrahangvizsgálattal is ellenőrzik a beteg állapotát
A műtétet követő felépülés során ultrahangvizsgálattal is ellenőrzik a beteg állapotát

Ultrahang, röntgen, CT és MR: hogyan zajlanak az egyes képalkotó vizsgálatok? Részletek itt.

Nagyjából fél évvel az operációt követően citológiai, hasi és hüvelyi ultrahang-, valamint tapintásos nőgyógyászati vizsgálatot végeznek, illetve a kezelőorvos megnézi azt is, nem keletkezett-e kóros elváltozás a hónaljban, a nyaktőnél vagy a mellekben. A vesék és a hólyag állapotát ugyancsak ellenőrzik ilyenkor. Szükség esetén CT-, MR-, valamint laborvizsgálatokra is sor kerülhet.

A további kontrollvizsgálatok ütemezése nagyban függ attól, hogy fény derült-e valamilyen gyanús elváltozásra, de általánosságban elmondható, hogy 3-6 havonta kell visszamennie a betegnek újabb felmérésre.