Pozitív HPV-lelet

A rovatot lektorálta: Mályvavirág Alapítvány

Ha pozitív lett a HPV-lelet, az nem jelenti automatikusan azt, hogy méhnyakrák már jelen van a szervezetben, sem pedig azt, hogy ki fog alakulni.

Mit tegyünk, ha pozitív lett a HPV-lelet?

Az immunrendszer az esetek nagy részében felismeri a fertőzést, és megelőzni a vírus által kiváltott rosszindulatú hámsejt-elfajulások kialakulását. A pozitív eredmény tehát arra utal, hogy a méhnyakrák kialakulásának a kockázata nagyobb, mint azok esetében, akiknél nincs jelen a HPV.

A pozitív eredmény önmagában tehát annyit jelent, hogy a betegnek jobban oda kell figyelnie önmagára, a szűrés után pedig maximum 6-12 hónapon belül újra jelentkeznie kell egy kivizsgálásra. Egyéb szervi elváltozás nélkül tehát sem műtét, sem pedig egyéb beavatkozás nem indokolt.

A pozitív lett a HPV-lelet még nem jelent méhnyakrákot, pozitív HPV-lelet HPV HPV-szűrés HPV-lelet méhnyakrák
A pozitív HPV-lelet még nem jelent méhnyakrákot

Negatív rákteszt, de pozitív HPV?

Előfordulhat olyan eset, hogy az állami finanszírozású nőgyógyászati kontroll alkalmával elvégzett citológiai vizsgálat negatív, az ezen felül kért HPV-szűrés azonban a nagy kockázatú HPV-genotípusra pozitív eredményt hoz. A 30 évesnél idősebb nőknél ebben az esetben meg kell vizsgálni a HPV 16-os és 18-as genotípusának jelenlétét. Ha ezek bármelyike, vagy mindkettő pozitív, a folyamatot egy még részletesebb kivizsgálással kell folytatni.

Pozitív HPV-lelet esetén tehát az a fő kérdés, hogy milyen típusú vírustörzset mutattak ki, mert ez fogja meghatározni, mik a további teendők. Magas kockázatú HPV-törzsek jelenlétét igazoló lelet esetén annyi a teendő, hogy a beteg fokozottabban figyeljen saját magára, és ha ez korábban nem történt meg, akkor mindenképp végeztessen el citológiai vizsgálatot is. Ennek eredményéből megállapítható, hogy szükség van-e valamilyen beavatkozásra, vagy elegendő a méhnyak- és HPV-szűrés megismétlése fél évvel később.