Hogyan beszéljek a fiúgyermekemmel a felelős szexuális életről?

A rovatot lektorálta: Mályvavirág Alapítvány

A nem kívánt terhesség és a nemi úton terjedő betegségek miatt is fontos, hogy időben szó essen a felelős szexuális életről.

Bár manapság egyre kevesebb a tabutéma, vagy az olyan dolog, amiről “ciki beszélni”, sok szülő még mindig úgy van vele, hogy a szexualitásról, szexuális felvilágosításról majd szó esik az iskolában. A 7. illetve 11. osztályokban biológiaórán viszont vagy figyel a gyerek, vagy nem, a tanárok pedig vagy elmondják a legfontosabb dolgokat, vagy úgy vannak vele, hogy ezeket majd otthon megbeszéli a szüleivel minden diák. Egymásra mutogatás helyett jobb, ha mi, szülők kezünkbe vesszük az irányítást, és már a kiskamaszokkal beszélünk a felelős szexuális életről.

Mikor van itt az ideje?

Megoszlanak a vélemények, hogy mikor érdemes először felvezetni a témát. Egyes szülők már akkor előhozakodnak ezzel, ha a gyerkőc többet lóg együtt egy ellenkező nemű osztálytársával, mások viszont megvárják, hogy az együtt tanulásból, sétákból, egy-két mozizásból, kézfogásból, pusziból kialakuljon egy néhány hetes együtt járás.

Hogyan beszéljek a fiúgyermekemmel a felelős szexuális életről?
Jobb, ha már a kiskamaszokkal beszélünk a felelős szexuális életről

Hogyan vezessük fel?

A fiúkkal persze nehezebb beszélgetést kezdeményezni, de ne stresszeljük se őt, se magunkat azzal, hogy konkrétan emiatt a téma miatt ültetjük le, és kezdünk kiselőadásba. Számos lehetőség adódik a mindennapokban, amikor átvezethetjük a társalgást a felelős szexuális életre, és viszonylag lazán, természetesen mondhatunk pár mondatot a gyereknek.

Hogy csak egy példát mondjunk: a közösségi média oldalakat böngészve kiderülhet, hogy nagyfiunk kedvenc híressége részt vesz egy jótékonysági akcióban. Erről “véletlenül” eszünkbe juthat: miért nem kap még nagyobb szerepet például az, hogy ismert emberek felhívják a fiatalok figyelmét mondjuk a felelős szexuális életre. Innen pedig már csak egy ugrás, hogy ez miért fontos – a nem kívánt terhesség és a nemi úton terjedő betegségek, fertőzések, például a HPV elkerülése miatt is.

Tévhit, hogy a humán papillomavírus csak a lányokra jelent veszélyt: a fiúk is megfertőződhetnek, és továbbadhatják női partnereiknek a vírust (attól, hogy tünetmentesek, a HPV még ott lehet a szervezetükben). Ezen kívül a humán papillomavírus a férfiaknál is elősegítheti bizonyos ráktípusok kialakulását – a pénisz- és végbélrákok, fejnyaki daganatok, valamint a nyelv és mandula rosszindulatú elváltozásai is ide tartoznak. Ezért is fontos, hogy ők is tisztában legyenek a veszélyekkel, a megelőzés és a szűrővizsgálatok fontosságával.

Segít a Mályvavirág Alapítvány kiadványa

Ha úgy érezzük, mi magunk sem tudunk eleget a HPV-ről, vagy nem tudunk a gyerkőc minden kérdésére válaszolni, akkor hasznos lehet például a Mályvavirág Alapítvány kiadványa. A fele se mese – A HPV és a méhnyakrák megelőzése c. összefoglaló felnőtteknek és tinédzsereknek készült, és kiderül belőle, mit tehetünk a méhnyakrák megelőzéséért, mi történik a szűrésen, illetve az is, hogy miért érdemes megfontolni a védőoltást. A kiadvány elérhető ezen a linken.