Hogyan okoz gondot a HPV?

A rovatot lektorálta: Mályvavirág Alapítvány

A HPV egy rendkívül elterjedt vírus, bajt pedig azért okoz, mert miatta rendellenes sejtburjánzás jelentkezhet a szervezet laphám-felületein, a kezeken, lábakon, a szájüregben és a nemi szerveken. A magas kockázatú törzseivel való fertőződés legnagyobb veszélye az, hogy fokozza a méhnyakrák kialakulásának kockázatát.

Bár vannak kivételek, a méhnyakrák kialakulása lassú folyamat: általában évek kellenek hozzá, mire a magas kockázatú HPV rákos betegséget okoz. Emiatt van az, hogy a hivatalos ajánlás szerint elég lehet háromévente szűrővizsgálatra járni (de azért tanácsos ezt évente megtenni). Ez azért is fontos, mert HPV-fertőzés egyik legnagyobb veszélyét az adja, hogy úgy okozhat daganatot, hogy azt megelőzően tünetet jellemzően nem vált ki: a rákmegelőző állapot jellemzően panaszmentes, egyedül citológiával mutatható ki.

A HPV nem csak a nőknél okozhat gondot
A HPV nem csak a nőknél okozhat gondot

Ha ez megtörténik, akkor általában nincs baj, ugyanis a rákmegelőző állapotok műtéttel jól gyógyíthatók. Gond inkább akkor van, ha már kialakult a méhnyakrák, annak ugyanis magas a halálozási aránya. Az, hogy a méhnyakrák nőkre mennyire veszélyes, jól mutatja, mennyire fontosak a szűrővizsgálatok. Ennek ellenére nagyon alacsony a részvételi arány, vannak, akik soha nem keresnek fel emiatt nőgyógyászati rendelőt.

A HPV nem csak a nőknél okozhat gondot: bár a férfiak többsége tünet- és panaszmentes, a fertőzés rájuk nézve is veszélyes. Náluk bizonyos típusai nemi szervi szemölcsöt okozhatnak, míg más típusok a hímvessző, illetve a végbél daganatát eredményezhetik. A vírus szájban, garatban is elindíthatja rosszindulatú daganat kialakulását.

Ugyan a HPV elleni oltást a 7. osztályos lányok kapják meg térítésmentesen, nem ez az egyetlen életkor, amikor a vakcina beadatásának értelme lehet. A védelmet fiúk és férfiak is megkaphatják, az nekik is csak hasznukra válik. Részletek!

Persze nem lesz minden HPV-vel történő találkozásból daganat: a fertőződés bagatell is lehet, alapvetően magától gyógyul, utána pedig a vírus eltűnik a szervezetből. Tumor akkor alakul ki, ha a szervezet nem győzi le a magas kockázatú törzseket. Emiatt fontos, hogy az immunrendszert erősítsék, ezzel is segítve, hogy az sikerrel vegye fel a küzdelmet a vírussal szemben.