Felelős szexuális élet

A rovatot lektorálta: Mályvavirág Alapítvány

A méhnyakrák megelőzését a rendszeres szűrővizsgálat mellett a felelős szexuális élet is segíti. Ugyanakkor önmagában erre nem lehet hagyatkozni, mert a kockázat még a leggondosabb odafigyelés mellett is adott.

A felelős szexuális élet segíti a nemi betegségek megelőzését, így azt is, hogy valaki ne fertőződjön meg a méhnyakrák rizikóját növelő magas kockázatú HPV-vel. Ugyanakkor még az óvszerhasználat is csak csökkenti, de nem zárja ki annak esélyét annak, hogy valaki kapcsolatba kerüljön a vírussal. Ennek oka, hogy a szexuális együttlét során a HPV bőrről bőrre is terjedhet, és azok a helyek, amelyeket nem fed az óvszer, megfertőződhetnek. A vírus valójában bárhol átadható, akár az ujjal is átvihető. Ez azt jelenti, hogy még a szüzek is megfertőződhetnek. Annak ráadásul még látható jele sincs, ha valaki hordozza ezt a vírust. Ebből adódóan nincs tökéletes védekezés a HPV ellen, de az mindenképpen növeli a biztonságot, ha valaki nem váltogatja a partnereit, és – még ha az nem is jelent 100 százalékos biztonságot – óvszert használ.

Önmagában az óvszerhasználat nem nyújt teljes védelmet a HPV ellen
Önmagában az óvszerhasználat nem nyújt teljes védelmet a HPV ellen

Hogyan terjednek a nemi betegségek? Részletek itt.

Fontos tudni azt is, hogy a férfiak ugyanúgy megfertőződhetnek HPV-vel, mint a nők, ha pedig partnerüket orálisan elégítik ki, akkor a vírust úgy is átadhatják. Ebből adódóan a gyakori partnercsere nem csak az óvszer bizonytalan védelme miatt jelent plusz rizikót, hanem az ilyen tevékenységek miatt is. Ráadásul mindez nemcsak a méhnyakrák kockázatát növeli, hanem a száj- és garatüregi rákokét is. Arra legalábbis már rámutattak a kutatások, hogy a HPV nagyon gyakran terjed orális úton, és áll ilyen jellegű daganatok hátterében. Az orális szex mellett komoly rizikótényező az anális szex is, a HPV ugyanis a végbélnyílás körüli rákok kialakulásának kockázatát is növeli.