Védőoltás gyermekkorban

A rovatot lektorálta: Mályvavirág Alapítvány

Ugyan a HPV elleni oltást a lányok hetedikes korukban kaphatják meg térítésmentesen, a vakcina már 9 éves kortól beadható. A lányok mellett a fiúkat is érdemes védelemben részesíteni, a HPV ugyanis esetükben is okozhat daganatot.

A 2018/2019-es tanévtől új, a korábbinál szélesebb körű védelmet adó vakcinával oltják be a hetedik osztályos lányokat. Részletek itt.

A Magyarországon elérhető méhnyakrák elleni védőoltásokat a 9 és 55 év közötti nőkön vizsgálták, amiből az is következik, hogy már hetedikes kor előtt – amikor az oltást a lányoknak térítésmentesen felajánlják – is be lehet adatni. Az ilyenkor beadott vakcina olyan erős immunválaszt ad, hogy az lehetővé teszi, hogy 15 éven aluli lányoknak 3 helyett 2 adag oltóanyag is elegendő legyen. Már az is hosszú távú hatást ad. Azt pontosan nem tudják, hogy mindez életre szóló védettséget jelent-e, de az eddigi több mint 15 éves tapasztalat a védőoltással nagyon biztató. Emiatt a védőoltás a szexuális életet még nem élő kislányoknak éppúgy ajánlott, mint azoknak, akik szexuálisan már aktívak. Nem véletlen, hogy a vakcinát ingyenesen megkapó 12-13 éves korosztály átoltottsága már az ingyenes oltás első évében, 2014-ben is 80 százalékos volt.

A HPV elleni védőoltást hetedikes kor előtt is be lehet már adni a lányoknak
A HPV elleni védőoltást hetedikes kor előtt is be lehet már adni a lányoknak

Annak a szűrővizsgálatok szempontjából nincs jelentősége, hogy valaki már gyerekkorában megkapja-e az oltást. Ennek oka, hogy ugyan az epidemiológiai vizsgálatok szerint a méhnyakrákok túlnyomó többsége a HPV-vel függ össze, azért az ellene való védekezés sem jelent 100 százalékos biztonságot. Emiatt 21 éves kora után 1-3 évente minden olyan lánynak érdemes szűrővizsgálaton részt vennie, aki már él szexuális életet, vagy bármilyen panasza van.