Kell méhnyakrák vagy HPV-szűrés gyermekkorban?

A rovatot lektorálta: Mályvavirág Alapítvány

Nőgyógyászati vizsgálaton alapvetően 18 éves kor fölött szoktak részt venni a fiatalok, viszont méhnyakszűrésre elég 21 éves kortól járni, HPV-tesztet pedig csak 30 éves kor felett javasolnak az orvosok.

Mikor jelez bajt a méhnyakrákszűrés eredménye? Részletek itt.

Ugyan az ajánlások szerint csak a szexuális élet megkezdését követően, illetve panaszok esetén kell nőgyógyászhoz menni 18 éves kor előtt, de a rendelőkben már 13 és 15 éves kor közötti gyerekek is feltűnnek. Ekkor általában még nem belső vizsgálatot végeznek náluk, nem sértik meg a szűzhártyát, hanem csak ultrahangos vizsgálatot készítenek hason keresztül. Komolyabb vizsgálat, így méhnyakrákszűrés csak akkor válik szükségessé, amikor a lányok már szexuálisan aktívak, elmúltak 21 évesek. Harminc éves kor előtt HPV-szűrés egyáltalán nem ajánlott, mert ekkor a fertőzöttség olyan magas, hogy rengeteg olyan pozitív eredménye lenne, ami nem jelez tényleges bajt. Ez a vizsgálat fiatalabb korban azoknak sem kifejezetten előírás, akik be szeretnék maguknak adatni a hetedikes korban ingyenesen felajánlott HPV elleni oltást (a védőoltást már megkezdett szexuális élet mellett is érdemes megkapni, függetlenül attól, hogy volt-e már HPV-fertőzés).

A fiatal lányok nőgyógyászati gondjaival külön szakvizsgával rendelkező orvosok foglalkoznak
A fiatal lányok nőgyógyászati gondjaival külön szakvizsgával rendelkező orvosok foglalkoznak

A lányok nőgyógyászati gondjaival születéstől a felnőtté válásukig külön szakvizsgával rendelkező szakorvosok, a gyermek- és tinédzsernőgyógyászok foglalkoznak. Szerencsés, ha a gyerekeket kifejezetten ilyen szakemberek rendelésére viszik, ott ugyanis a lehető legkevésbé érzik magukat kellemetlenül.