A Humán Papillóma Vírus (HPV) egy rendkívül elterjedt kórokozó. A tévhittel ellentétben azonban a vírussal történő megfertőződés még nem jelent egyet a méhnyakrákkal.
h i r d e t é s
A méhnyakrákról és az azt okozó Humán Papillóma Vírusról egyre többet tudunk, ám még mindig sok a félreértés, tévhit ezekkel kapcsolatban. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyászati daganatokkal is foglalkozó nőgyógyásza a leggyakoribb mítoszokat oszlatja el.
Tévhit: a HPV ritka
Igen gyakori tévhit, miszerint a HPV-fertőzés ritka. Az igazság azonban az, hogy a legtöbb ember - akár 80 százalékuk - átesik rajta, viszont gyakran észrevétlen marad. Mivel azimmunrendszerképes lehet leküzdeni a fertőzést, kialakulhat a természetes védettség.
A védőoltás a legjobb megelőzési mód. Fotó: 123rf
Tévhit: a monogám kapcsolat a legjobb védelem
Bár igaz, hogy a vírust gyakrabban elkapják azok, akik sokszor cserélgetik a partnereiket, ám a monogám kapcsolatban élőknél ugyanúgy előfordulhat. Fontos tudni, hogy a legtöbb állapot magától is gyógyulhat, de a HPV igen súlyos problémákat is okozhat, például kiterjedt szemölcsöket, egyes típusai pedig méhnyakrákot is. A rendszeres szűrővizsgálatokról ezért a tartós kapcsolatban élőknek sem szabad elfeledkezniük.
Tévhit: fiatal nőnek nem lehet méhnyakrákja
Améhnyakráka 35-40 év felettiek körében fordul elő a leggyakrabban, ám ez még nem jelenti azt, hogy ne érinthetné a 20-as éveikben járó nőket. A HPV-fertőzöttség és a méhnyakrákot megelőző állapotok például igen gyakoriak a fiatalabb korosztály tagjainál.
Tévhit: a szűz lányoknak felesleges az oltás
A HPV vírus fertőzést elsősorban szexuális érintkezéssel lehet szerezni és továbbadni. Épp ezért sokan úgy gondolják, felesleges az oltás annak, aki még nem él szexuális életet. Azonban, a legmagasabb hatékonyság érdekében a szakemberek azt javasolják, hogy lehetőleg még a szexuális élet megkezdése előtt (9-12 évesen) kapják meg a lányok a vakcinát.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma azt tervezi, hogy a közeljövőben már a hetedikes fiúk is ingyen megkaphatják a HPV elleni, egyébként százezer forint körüli összegbe kerülő védőoltást. A részletekért kattintson!
h i r d e t é s
Tévhit: az óvszer védelmet nyújt
Igen sokan élnek abban tévhitben, hogy az óvszer védelmet nyújt a HPV ellen. Bér sok nemi úton terjedő betegséget valóban ki lehet védeni az óvszerhasználattal, a HPV esetében azonban ez csak csökkenti tudja a rizikót. Ugyanis nem csak a nyálkahártya érintkezésével, hanem például bőrkontaktussal is meg lehet fertőződni.
Tévhit: a HPV-s rövid időn belül rákos lesz
Nem szabad pánikba esni, ha kimutatják a szervezetben a HPV-fertőzést. Egyrészt azért, mert a vírusnak több típusa van, és nem mindegyik hozható összefüggésbe a méhnyakrákkal. Ezeket legtöbbször képes leküzdeni az immunrendszer, így afertőzéseltűnik. Másrészt pedig nem csupán a méhnyakrákot tudják felfedezni a szűrővizsgálatok segítségével, hanem a betegséget megelőző állapotot is, amely könnyebben kezelhető.
Gyakran nem produkál tüneteket sem a HPV, sem a rákot megelőző állapot. Ezért nagyon fontos, hogy a panaszmentes nők is rendszeresen eljárjanak a szűrővizsgálatokra. Bár legtöbbször a pecsételő vérzés, a hüvelyi folyás, és fájdalmas szexuális együttlétek utalnak a problémára, nem ritka az sem, hogy a fennálló betegség ellenére semmilyen tünet nem jelentkezik.
Tévhit: oltás után nincs szükség szűrővizsgálatokra
Attól, hogy valaki beoltatta magát, még nem válnak feleslegessé a szűrővizsgálatok. A vakcina ugyanis csak a 9 leggyakoribb HR-HPV-típus ellen nyújt védelmet, a vírusnak azonban több mint 100 fajtája ismert - figyelmeztetett a szakember.
Hogy érzi magát? Országos eredmény megtekintése >>
Hogy érzi magát?
Kirobbanó formában van? Válassza ki a lelki- és testi állapotához illő emojit és nézze meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!
Milyen most a lelkiállapota?
Letargikus vagyok
Kissé magam alatt vagyok
Kiegyensúlyozott vagyok
Jókedvű vagyok
Majd kiugrom a bőrömből
Hogy érzi magát?
Kirobbanó formában van? Válassza ki a lelki- és testi állapotához illő emojit és nézze meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!
Hogy érzi most magát fizikailag?
Teljesen hulla vagyok
Voltam már jobban is
Átlagos formában vagyok
Jól vagyok
Kirobbanó formában vagyok
Hogy érzi magát?
Lelkiállapot
Fizikai állapot
Legjobban:
Legrosszabbul:
Napi tipp: Hallgassunk zenét! Egy kutatás szerint akár 9 százalékkal is megemelheti a dopamin szintjét a szervezetünkben, ha reggel a kedvenc zenénket hallgatjuk, miközben a munkába készülődünk.