Rekordokat döntött az influenzajárvány

Az elmúlt tíz év leghosszabb influenzajárványa volt a 2018-19-es, az A típusú vírusok pedig szokatlan módon két hullámban söpörtek végig a kontinensen.

A legutolsó, 2018-19-es influenzajárványról készített jelentést az Egyesült Államok Betegség-ellenőrzési és Megelőzési Központja. Vizsgálatuk szerint a betegséghullám több szempontból is különleges volt: egyrészt 21 hétig tartott, amivel az elmúlt évtized leghosszabb járványa lett, másrészt pedig az eddig megszokottaktól eltérően két hullámban támadott.

A legfontosabb tudnivalók az influenzáról Minden évben, késő ősztől tavaszig találkozunk az influenzavírus által okozott, a légutak megbetegedésével járó, széles körben kirobbanó járványokkal. Magyarországon a 2003 tavaszi influenzajárványban 430 ezer beteget regisztráltak. A korábbi években lezajló nagy járványok közül 1950 és 2000 között tíz járványban egymillióan vagy annál is többen betegedtek meg, három influenzajárványban pedig a kétmilliót is meghaladta a fertőzöttek száma. A betegségről minden részletet megtudhat az alábbi cikkünkből !

Szokatlan volt a szezon

A tavaly októbertől februárig tartó szakaszban elsősorban a H1N1 altípus dominált, míg a második, február közepétől egészen májusig kitartó hullámot a H3N2-es megbetegedések jellemezték. Ez utóbbi egyébként általában súlyosabb tünetekkel is jár a szakemberek szerint.

A vírusok leggyorsabban köhögéssel vagy tüsszentéssel vándorolnak egyik gazdáról a másikra, de a fertőzött személy már a légzése és beszéde során is teleszórja velük a környezetét. A megfázás általános tünetein túl (torokfájás, orrfolyás, köhögés és tüsszögés) többnyire a hirtelen felszökő, magas láz árulkodhat az influenzáról. A kellemetlen tünetek a legtöbb esetben egy hét alatt elmúlnak.

Az elmúlt tíz év leghosszabb influenzajárványa volt a 2018-19-es. Fotó: 123rf
Az elmúlt tíz év leghosszabb influenzajárványa volt a 2018-19-es. Fotó: 123rf

"Elég szokatlan volt az idei influenzajárvány, hiszen majdnem két szezonról beszélhetünk" - mondta el az eredmények kapcsán Richard Webby, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) munkatársa. A szakember szerint nem ritka, hogy egy nagyobb, A vírustörzs okozta megbetegedést egy kisebb hullám követ, amit a B törzs dominál. A mostani, hosszabb szezonban azonban a két hullám hasonló intenzitású volt, ráadásul mindkettőben az A törzs okozta a legtöbb megbetegedést. Webby szerint még nem lehet megállapítani, hogy egyedülálló esetről van-e szó, vagy a vírusok változásával egy új trend vette kezdetét.

Bár a szokásosnál hosszabb volt, veszélyességét tekintve átlagosnak mondható a legutolsó járvány, mint a négy vizsgált csoportban (kisgyermekek, tinédzserek, felnőttek és idősek) nagyjából az eddigiekhez hasonló volt a betegek, és áldozatok száma. A magyar háziorvosok egyébként durvább tünetekről és lassabb gyógyulásról számoltak be a járvány ideje alatt.

Forrás: CNN

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

Döntően borult lesz az ég, és dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra