Mi a HPV-fertőzés?

Bár a méhnyakrák egyik fő okozójaként tartják számon, a vírus szájüregi és végbélben kialakuló daganatokat is okozhat.

Mi is pontosan a HPV?

A mikroorganizmusok közül az egyik leggyakrabban fertőző kórokozó a HPV, azaz a humán papilloma vírus családja. Eddig több mint 150 törzse ismert, ezek mindegyike a hámszövettel borított szerveket támadják meg, és egyes-egyedül emberekben okoznak fertőzést.

Bizonyos törzsei jóindulatú hámelváltozásért tehetők felelőssé, míg a nemi szervek tájékán úgynevezett nemi szemölcsöt , kondilómát okozhat, hosszú távon pedig akár "rákmegelőző" állapotot és rosszindulatú daganatot idézhet elő. Mivel egyéb külső tényezők fennállása mellett alakul ki kóros sejtburjánzás, sokszor akár évtizedekig lappang.

Hogyan terjed?

A bőr-bőr vagy a nyálkahártya-nyálkahártya érintkezésével terjedő HPV-fertőzés két alapvető módon megy végbe, vagy szexuális, vagy nem szexuális úton. Leggyakoribb a nemi érintkezés, az aktusok és a partnerek számának növekedésével egyenes arányban nő a fertőzés esélye is. Az óvszer alkalmazása nem teljesen véd a fertőzéstől, hiszen bármilyen fertőzött bőrfelületről, akár egy elkapart kinövés útján is átkerülhet.

A HPV az egyik legelterjedtebb szexuális úton terjedő vírus, a világon mintegy 660 millió ember jelenleg is hordozza, az emberek 4/5-e, azaz 80 százaléka már biztosan túl van valamilyen HPV-fertőzésen. Az esetek nagy részében a kórokozóval elbír az immunrendszer, így van, hogy sokan nem is szereznek tudomást érintettségükről. A szexuálisan aktív nők is átesnek életükben legalább egy fertőzésen, de a gyakorlat az, hogy átmenetileg vagy tartósan fertőzöttek a HPV valamelyik típusával.

A HPV-fertőzés ellen oltással célszerű védekezni
A HPV-fertőzés ellen oltással célszerű védekezni

Milyen típusai vannak?

Daganatokozó képessége alapján három fokozatú HPV csoportot különböztet meg az orvostudomány, a magas rizikójú HR csoportba a nagy valószínűséggel rákot okozó (16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68) típusok kerültek. Ezek közül a 16-os és 18-as a méhnyakrák és a rákmegelőző állapotok több mint 70 százalékáért felelősek. Rendszeres szűréssel mindazonáltal, idejében meg lehet előzni a nagyobb bajt. Ennél enyhébb veszéllyel lehet számolni az átmeneti kockázatú vagy a még nem azonosított, NA csoport tagjai esetében (2a, 3, 7, 13, 26, 27, 28, 29, 30, 34, 40, 51, 53, 54, 61, 62, 69, 71, 72, 73, 77, 82, 83, 84, 86, 87, 89, 90, 91).

Ezek a HPV-fertőzés jelei A rákszűrő vizsgálat mellékleleteként egyre gyakrabban írnak le humán papillómavírus fertőzést, nem kis riadalmat keltve ezzel a betegeknél. Egyre gyorsabban terjed ugyanis a hiedelem, hogy a vírussal történő fertőzés egyet jelent a méhnyakrákkal. Mik a jelei?

Nevükkel ellentétben nem teljesen veszélytelenek az alacsony kockázatú LR csoport kisszámú tagjai, ezek elvileg nem okoznak rákot (6, 11, 42, 43, 44, 55), de a 6-os és 11-es a nemi szervek környékén kialakuló genitális szemölcsök mintegy 90 százalékáért felelősek. Ezeket a karfiol-szerű függölyöket nehéz kiirtani, mert fertőzőek, jelenlétük viszont nagyon kellemetlen.

A hámsejteket fertőző HPV az úgynevezett DNS-víruscsoportok közé tartozik, azaz örökítő anyaga DNS. Bejutva a szervezetbe a laphám egészséges sejtjeinek magjába épülve rendellenes sejtosztódást, sejtburjánzást okoznak a hangszalagon, kezeken, lábakon, nemi szerveken, szájüregben, és akár a mandulákon.

Vér útján (így transzfúzióval sem) nem tud a HPV terjedni, mivel a fertőzés közepette a vírus nem kerül a vérbe.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

A napközben átmenetileg megnövekvő gomoly- és fátyolfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, nyugati szelet erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 18 és 25 fok között várható. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra