Amit rosszul tudunk az oltásokról

Az Európai Unió lakosságának túlnyomó többsége hatékony eszköznek tartja a védőoltásokat a fertőző betegségek megelőzésére. Mégis aggasztóan magas azok aránya, akik még mindig egyes tévhitek alapján ítélik meg az oltások szükségességét.

Az európaiak nagyjából fele kapott oltást az elmúlt öt évben, 79 százalékuk pedig bizalommal fordul az egészségügyi szakemberekhez, hogy a védőoltásokról tájékozódjon. Mintegy 88 százalék szerint a vakcinák fontosak, és 85 százalék hatékony módszernek tartja ezeket a fertőző betegségek megelőzésére. Szeptembertől újabb védőoltás lesz kötelező, a részleteket itt olvashatja el!

Még mindig gyakoriak a tévhitek a védőoltásokkal kapcsolatban. Egy új felmérés szerint az európaiak 48 százaléka úgy véli, hogy a védőoltások gyakran súlyos mellékhatásokkal járhatnak, 38 százalékuk pedig azt gondolja, hogy épp azokat a betegségeket válthatják ki, amelyek ellen védelmet kellene nyújtaniuk.

Csökkent az átoltottsági arány

A "nyájimmunitás" létfontosságú, különösen a sérült immunrendszer miatt beolthatatlan emberek miatt. Így itt az ideje, hogy felemeljük a hangunkat a félretájékoztatás ellen - hangsúlyozta Jyrki Katainen, az Európai Bizottság egyik alelnöke. Az utóbbi időben ugyanis csökkent az átoltottsági arány a kontinensen, ami közegészségügyi és biztonsági kockázatot jelent. Egyre gyakoribb a védőoltással megelőzhető járványok kitörése, pedig - az alelnök szerint - az elmúlt két évszázad egyértelműen igazolta az oltások hatásosságát. "Ez nem pusztán vélemény, hanem tény" - hangsúlyozta.

oltás, védőoltás, injekció, vakcina, fertőző betegségek, tévhitek,
Egyre gyakoribb a védőoltással megelőzhető járványok kitörése. Fotó: 123rf

Ennyi áldozata volt tavaly a kanyarónak

Tavaly több mint hetven ember halt meg kanyaróban , és mintegy 80 ezren fertőződtek meg Európa-szerte, pedig a betegség ellen létezik védőoltás - közölte az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és az Európai Unió Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központja (ECDC). "A kanyaró és a rubeola felszámolása, valamint a gyermekek és a felnőttek megóvása a védőoltással megelőzhető betegségektől fontos része az ENSZ egészségügyi és fejlődési céljainak. Ehhez közös fellépésre és kiszámíthatóságra van szükség, hogy mindenki számára magas védettséget biztosítsunk" - írta a két szervezet.

A különböző védőoltásoknak köszönhetően az európai régióban a legtöbb gyermek és felnőtt védve van többek között a kanyaró, a rubeola, a szamárköhögés, a járványos gyermekbénulás vagy a tbc ellen. Magyarországon nagyon jó, 98 százalékos a különböző fertőző betegségek elleni átoltottság - közölte Ledia Lazeri, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) magyarországi irodájának vezetője.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 16 fok között valószínű. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra