Idén még veszélyesebbek a kullancsok

A tavasszal beköszöntő jó idő hatására egyre szívesebben töltünk időt a szabadban, így kutyusunkkal is nagyobb és hosszabb sétákat teszünk. Ez az évszak azonban nemcsak a kirándulások szezonja, hanem a parazitaveszélyé is.

Bár a féregtelenítés egész évben szerves része a felelős állattartásnak, azért a külső élősködők elleni védelemről sem szabad megfeledkeznie a kutyatartóknak. Csak így tudják ugyanis megóvni kedvenceiket a kullancsok és a bolhák által terjesztett súlyos betegségektől, többek között a babéziózistól.

A klímaváltozás miatt egyre nagyobb a veszély

Az elmúlt években drasztikusan átalakult az élősködők jelentette veszélyekről alkotott felfogás. Ma már az állattartók többsége tudja, hogy a szezonális kezelés nem véd teljes egészében a paraziták által terjesztett betegségektől. A legjobb tehát, ha egész évben gondoskodnak a megelőzésről. Ennek egyik oka a klímaváltozás .

Manapság a téli hónapokban sokkal magasabb az átlaghőmérséklet, mint a korábbi évtizedekben. Így például a kullancsok - amelyek eddig csak tavasztól őszig voltak aktívak - már sokkal tovább, akár egész évben is életben maradnak. A bosszúság mellett ezek a paraziták számos súlyos betegség hordozói is lehetnek, amivel megfertőzhetik a kutyákat és a macskákat. Az állattartóknak ezért a házikedvenceik egészségének biztosítása érdekében fokozottan ügyelniük kell az élősködők elleni folyamatos védekezésre.

kutya, kutyatartás, felelős kutyatartás, bolha, kullacs, veszély, fertőzésveszély, betegség
A fűben hempergő kutyákon könnyen megtapad a kullancs. Fotó: 123rf

Külső veszélyforrások

A Lyme-kór, avagy borreliózis az első számú betegség, amelyet a kullancsokhoz kötnek. Ugyanakkor ezek a külső paraziták egy másik, szintén rendkívül veszélyes betegséget is terjesztenek, a babéziózist, amely akár halálos is lehet a kutyákra nézve. A betegséget az egysejtű Babézia parazita okozza, amely a fertőzött kullancsból vérszívás közben kerül az állat szervezetébe.

A kullancsok a fás, bokros területeket kedvelik, de olyan kevésbé kézenfekvő helyeken is megtalálhatók, mint a vízpart és a mocsarak. Minél több időt töltünk a szabadban, annál nagyobb a valószínűsége, hogy találkozunk ezekkel az élősködőkkel. Hogyan tartsuk távol a parazitákat a kutyánktól? Kattintson ide , és megtudhatja!

A kutyára kapaszkodott kullancs általában 48 óra után juttatja át az egysejtűeket a gazdaszervezetbe, ezért kiemelten fontos az olyan készítmények használata, amelyek lehetővé teszik a gyors védekezést, illetve gyors hatással rendelkeznek a már megtapadt kullanccsal szemben.

Akut esetben a tünetek néhány napon belül kialakulhatnak és szembetűnőek, ugyanakkor enyhe, atipikus esetben a diagnózis felállítása nem könnyű. A betegség többnyire levertséggel, lázzal és gyengeséggel kezdődik. Ezután narancs- vagy barna színűre változik az állat vizelete a vese által kiválasztott, szétesett vörösvértestek miatt. A szétesés következtében vérszegénység alakul ki, aminek egyik tünete a halvány színű nyálkahártya.

A betegség előrehaladtával sárgaság (sárga nyálkahártya), majd veseelégtelenség jelentkezik, ami az állat halálát is okozhatja, ha nem kezelik időben. Esetenként a tünetek enyhék, de a betegség túlnyomó részben súlyos állapotot idéz elő, azonnali orvosi beavatkozást szükségessé téve.

A bolhák is veszélyesek

A kullancsok mellett a bolhák is fenyegetést jelentenek a házikedvencek egészségére, ráadásul veszélyesebbek, mint azt sokan gondolnák. A bolhák terjesztik a Dipylidum caninum nevű galandférget, amely a kutyák és macskák beleiben él. Az állatba a fertőzött bolha lenyelésével kerülnek a férgek - először pete formában, hogy aztán kifejlett férgekké alakuljanak.

Mind a macskákban, mind a kutyákban előfordulhatnak galandférgek, ugyanakkor az emberek is hordozhatják őket. Különösen a kisgyerekek vannak kitéve a fertőzés veszélyének, mivel kevesebbet mosnak kezet, így könnyebben felvehetik a petéket a szennyezett háztartásban.

A kulcs a megelőzés

A külső élősködők elleni védekezés és a féregtelenítés csak akkor biztosít védelmet a kutyák számára, ha rendszeres. Ezért a gazdinak meg kell tervezni - és szigorúan be kell tartani - az oltások, tabletták és cseppek alkalmazásának időpontjait. Ehhez állatorvos segítségét is kérheti.

"Szerencsére jó néhány hatásos védekezési lehetőség áll rendelkezésre, amelyek a kullancs- és bolhainváziótól is megvédik a kutyákat. A szúnyogcsípés ellen is hatékonyan lehet már védekezni" - mondta el Michał Ceregrzyn, az MSD Animal Health szakértője. Macskák esetében pedig a rendszeres megelőző intézkedésekkel a külső élősködők, a gyomor- és bélrendszeri férgek megtelepedése, valamint a szívférgesség is hatékonyan megakadályozható.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +4 °C

A Nyugat-Dunántúlon erősen felhős vagy borult lesz az ég, másutt délelőtt még csak kisebb körzetekben lehet felhős idő, csak délutántól várható felhőzet-növekedés. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon kicsivel 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Az előrejelzések alapján hétfőn frontmentes időnk lesz, így a frontérzékenyek tünetei várhatóan nem erősödnek fel.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra