"Óvatosan kell kezelni a vízkészletet"

Magyarország édesvízkészletét a jövőben a jelenleginél sokkal óvatosabban és nagyobb tartalékolással kell kezelni - mondta Ferencz Orsolya, az Eötvös Loránd Tudományegyetem tudományos főmunkatársa.

Ahogy már a HáziPatika.com-on is olvashatták, október 15-e és 17-e között rendezik meg Budapesten a Víz Világtalálkozót. A konferencia célja, hogy a világ politikai döntéshozói, a vízügyi szakemberek és a finanszírozási intézmények képviselői együtt, a legmagasabb szinten foglalkozzanak a globális vízválság megelőzésével és a vízügyi problémák rendezésével.

víz, Víz Világtalálkozó, vízszennyezés, vízhiány, vízválság, vízkészlet
Egyes országokban már most is nagy problémát okoz vízhiány. Fotó: iStock

Meg kell előzni a vízválságot

A rendezvényen legalább kétezren vesznek majd részt, több mint 100 országból. A vendégek jelentős része Délkelet-Ázsiából és Afrikából érkezik - azokból a térségekből, ahol már most, napi szinten is szembesülnek a kevés víz, a sok víz és a szennyezett víz okozta problémákkal. A rendezvényen kiemelten foglalkoznak majd a víz értékével, a vízkészletekre nehezedő nyomás és a tömeges migráció közötti összefüggésekkel, valamint a tudomány és a technológia lehetőségeivel és szerepvállalásával.

Jobb óvatosnak lenni

A magyarok is megérzik a vízhiányt - részletek itt!

Magyarország vízellátottsága jelenleg jónak tekinthető, de a jövőben a klímaváltozás miatt a magyar folyók vízgyűjtő területein akár alacsonyabb is lehet a vízhozam, ezért a vizet óvatosan kell felhasználni - hangsúlyozta Ferencz Orsolya, aki egyúttal az űrkutatásért felelős miniszteri biztos is. A szakértő szerint meg kell akadályozni, hogy a jövőben az Alföld bizonyos területei félsivatagossá váljanak. A Kárpát-medence csapadékeloszlása egyébként már most is csökkenő tendenciát mutat.

A mezőgazdasággal kapcsolatban úgy véli, hogy az emelkedő hőmérséklet miatt nagyobb hangsúlyt kell fektetni az öntözéses gazdálkodásra. Emellett nagyon fontos az esővíztároló rendszerek fejlesztése, valamint a termőtalaj vízmegtartó-képességét növelő új, innovatív technológiák alkalmazása is - tette hozzá a szakember.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +11 °C
Minimum: +5 °C

Borult lesz az ég, majd előbb a Tiszántúlon, késő délután már a Dunántúlon is szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 13 és 17 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra