Mennyi műanyag van a csapvízben?

Nincsenek pontos kimutatások arra vonatkozóan, hogy milyen magas a magyarországi ivóvíz mikroműanyag-tartalma, illetve hogy egyáltalán vannak-e ilyen szemcsék a vízben. A szakember szerint ugyanakkor lehet némi ok az óvatosságra.

Brit kutatók szerint a Csendes-óceán legmélyebb rétegeit is elérte a műanyagszennyezés. Részletek itt.

"Magyarországon 96 százalékban mélységi, felszín alatti vizeket használunk. Ezeknek a forrásoknak a nagy része ráadásul védett vízbázis. Ahogyan más sem, így a mikroműanyag sem tud oda lejutni" - hangsúlyozta az InfoRádiónak nyilatkozva Nagy Edit, a Magyar Víziközmű Szövetség (MaVíz) főtitkára. Az interjú apropóját az ausztrál Newcastle-i Egyetem egy friss kutatása adta, miszerint akár heti öt gramm műanyag is kerülhet az emberek szervezetébe, miután a műanyagszemcsék a sörtől a csapvízig szinte mindenhol felbukkannak.

A MaVíz szerint a hazai ivóvíz védett a mikroműanyagoktól
A MaVíz szerint a hazai ivóvíz védett a mikroműanyagoktól. Fotó: iStock

A főtitkár is elismerte ugyanakkor, a MaVíz - pontos mérési módszer híján - nem rendelkezik erre vonatkozó adatokkal. Mindemellett a szervezet a témában megjelent közleménye leszögezi, hogy a hazai csapvíz minősége kiváló, és bármikor bátran fogyasztható. Ráadásul nemcsak olcsó folyadékforrás, hanem nagyon egészséges is, hiszen "tartalmazza az emberi szervezet számára szükséges és elégséges ásványi anyagokat".

Knisz Judit, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem víztudományi karának tudományos munkatársa szerint azonban a szennyezőanyagok a felszín alatti vizekbe is eljuthatnak. "Valóban sokkal kevésbé érintettek a felszín alatti vizek, de a vizsgálatok azt mutatják, hogy megtalálhatók ott is a szennyeződések. Nagyon fontos hangsúlyozni, hogy az ivóvízben a tisztítás során ezeknek a viszonylag alacsony koncentrációban megtalálható szennyezőknek a mennyisége tovább csökken. Ezért az ivóvízbe valóban nagyon-nagyon alacsony mennyiségben juthatnak be" - tette hozzá a szakember az InfoRádió műsorában.

Mint azt korábban megírtuk , az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint csupán minimális egészségi kockázatot jelentenek az ivóvízben lévő műanyag mikroszemcsék. Bruce Gordon, a WHO kutatója elmondta, a megfelelő szennyvíztisztítás vélhetően a mikroműanyagok 90 százalékát is kiszűri.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 17 fok között valószínű. Késő estére 3 és 9 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra