"Katasztrófa készülődik a szemünk láttára"

Kétszer olyan gyorsan olvadnak a Himalája gleccserei, mint negyven éve - derült ki a hidegháborús kémműholdak felvételeiből.

2000 óta évente mintegy 8,3 milliárd tonna olvad el, míg 1975 és 2000 között évente 4,3 milliárd volt az elolvadt jég mennyisége a kutatók szerint.

A Mount Everestet is magába foglaló hegylánc 2000 óta jegének nagyjából egy százalékát veszíti el évente. "Az olvadó jég mennyisége ijesztő, ám ami ennél is félelmetesebb, az az olvadás gyorsaságának a megkétszereződése" - mondta Josh Maurer, a Columbiai Egyetem Föld Obszervatóriumának gleccserkutatója, a tanulmány vezető szerzője. A jégtömege miatt harmadik pólusnak is nevezett Himaláján az 1975-ben mért jég mennyiségének már csak a 72 százaléka látható.

Himalája, hegy, hegylánc, gleccser, olvadás, klímaváltozás, globális felmelegedés
Kétszeresére gyorsult az olvadás a Himaláján. Fotó: 123rf

Veszélyben a térség vízellátása

A himalájai olvadás nem sokat emel a tengerszinten , mivel eltörpül a grönlandi és az antarktiszi olvadás mellett, de veszélyezteti a térségben élő több millió ember jelenlegi és jövőbeni vízellátást - mutatott rá Jorg Schaefer, az egyetem geokémikusa, a tanulmány társszerzője. "Katasztrófa készülődik a szemünk láttára" - mondta Schaefer.

Fontos adatok hiányoztak a hegylánc gleccsereiről, amíg Maurer rá nem akadt az egykori kémműholdak sokáig titkosított 3D-s felvételeire, amelyeket nemrég tettek közzé az interneten. A képek alapján ki lehetett számítani, mennyi jég volt a Himaláján 1975-ben. Ezután más műholdképek segítségével a 2000-es és a 2016-os jégmennyiséget is kalkulálták.

Korábbi kutatások a hegylánc egyes gleccsereit vizsgálták viszonylag rövid időszakokban, ez az első, amelyik 650 gleccser több évtizedes állapotváltozását elemezte - mondta Schaefer. A tudósok éveken át keresték a gleccserolvadás okait, egyebek mellett vizsgálták a szennyezést és a csapadék változásait. Amikor azonban a hosszú távú adatokból láthatóvá vált a tendencia, megtalálták a fő bűnöst: "világos, hogy ez a hőmérséklet, semmi más nem ilyen fontos" - tette hozzá Schaefer.

A grönlandi gleccser újra növekszik

Térdig vízben gázoló szánhúzó kutyákról készült fénykép hívja fel a figyelmet a szokatlan melegre. A Steffen M. Olsen dán klímakutató által készített fotó bejárta a világot. A részletekért kattintson!

A gyorsuló olvadás dacára azonban a harmadik egymást követő évben hízik a grönlandi Jakobshavn gleccser, a világ leggyorsabban mozgó és leggyorsabban zsugorodó gleccsere - állapították meg a NASA bolygókutató intézetének, a pasadenai Jet Propulsion Laboratóriumnak a munkatársai. Az amerikai űrkutatási hivatal grönlandi OMG-misszója keretében a kutatók a GLISTIN-A interferométerrel repülőgépről készítenek rendszeresen nagy pontosságú, nagy térbeli felbontású felületi topográfiát a grönlandi gleccserekről , köztük a Jakobshavnról, amely az Atlanti-óceáni jéghegyek 10 százalékának kialakulásáért felelős.

A Jakobshavn növekedése nem lepte meg a tudósokat, mivel egy márciusban közzétett tanulmányukban már kimutatták, hogy az észak-atlanti vizek természetes ciklikus hűlése okozza valószínűleg azt, hogy a gleccser ismét növekszik. A hidegebb víz ugyanis nem olvasztja a jeget olyan gyorsan, ahogyan korábban a melegebb tette. A gleccser hízása egyébként egybeesik a észak-atlanti oszcilláció ingadozásával, vagyis az óceán egyes részeinek természetes és átmeneti lehűlésével és felmelegedésével - magyarázta Ala Khazendar, a NASA gleccserkutatója.

A Disko-öböl vize - ahol a Jakobshavn az Atlanti-óceánba ér - jelenleg mintegy 2 Celsius-fokkal hidegebb, mint 2012-ben volt. Feltételezések szerint a Jakobshavn gleccserből alakult ki annak idején az Atlanti-óceánban az a jéghegy, amely a Titanic katasztrófáját előidézte 1912-ben.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

Döntően borult lesz az ég, és dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra