Halálhoz vezet a rossz levegő
Évente több mint 4 ezer ember hal meg idő előtt a szlovákiai megyeszékhelyek légszennyezettsége miatt - állítják a fenntartható fejlődés szlovákiai kutatóközpontjának (CEPTA) szakértői, akik a Szlovák Hidrometeorológiai Intézet (SHMÚ) adatainak elemzése alapján tanulmányozták a helyzetet.
A légszennyezés világszerte sok problémát okoz. A friss adatok szerint Pozsonyban évente 1580, Kassán 990, Eperjesen 410, Besztercebányán 340, Zsolnán pedig 310 korai haláleset írható a légszennyezettség számlájára.

Riasztó adatok
A kutatás során a levegő szállópor-tartalmát és nitrogénoxid-koncentrációját vizsgálták. A korai halálesetekből a becslések szerint évente több mint 10 milliárd eurós kára keletkezik Szlovákiának, és ebbe még nem számították bele az orvosi kezelések költségét és a betegségek miatt kifizetett táppénzt.
Városok, ahol nem jó a levegő - a részletekért kattintson ide!
"Minden további halogatás nélkül megfelelő összeget kell elkülöníteni a levegő minőségének javítására, tisztázni kell az önkormányzatok ezzel kapcsolatos hatáskörét, és a zöld alternatívákhoz, valamint a közbeszerzéshez kell kötni az uniós pénzek felhasználását" - hangsúlyozta Daniel Lesinsky, a CEPTA elnöke. A szervezet további intézkedéseket sürget a közlekedés, a károsanyag-kibocsátás és a fűtés terén. Továbbá a különféle kivételek visszavonását, valamint a környezetbarát ipari és energetikai technológiák kötelező bevezetését szorgalmazzák.
Szlovákia Lengyelországgal, Magyarországgal és Csehországgal együtt a legszennyezettebb levegőjű európai uniós tagállamok közé tartozik. "Évek óta a szállópor mennyisége jelenti nálunk a legnagyobb problémát, rendre meghaladja a határértéket" - áll a CEPTA jelentésében.