A klímaváltozás ijesztő következménye

Eltűnhet a világörökségi helyszíneken lévő gleccserek jelentős része a század végéig. Ez jelentősen befolyásolná az ivóvízforrások hozzáférhetőségét, a tengerszint emelkedését és az időjárás alakulását is.

A 2017-ben mért jégmennyiség 33-60 százaléka várhatóan el fog tűnni 2100-ig. Az olvadási arány a globális kibocsátás mértékétől függ. A kibocsátás csökkentésére azonban számos akcióterv lépett életbe, Londonban pedig környezeti szükséghelyzetet hirdettek ki. A részleteket itt olvashatja el!

A területükön gleccserrel rendelkező természeti világörökségi helyszínek csaknem fele teljesen jégmentessé válhat 2100-ig, ha a globális károsanyag-kibocsátás a jelenlegi ütemben folytatódik - derült ki a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) kutatóinak tanulmányából. A szakemberek előrejelzései szerint a nagymértékű kibocsátás a gleccserrel rendelkező 46 természeti világörökségi helyszín közül 21-en teljesen elolvadna a jég a század végére. De 8 helyszín valószínűleg még alacsonyabb kibocsátással is jégmentessé válik.

gleccser, jégolvadás, olvadás, klímaváltozás, globális felmelegedés
A vízkészleteket az időjárást is befolyásolja az olvadás. Fotó: 123rf

Veszélyben az ivóvíz

"Ezeknek a gleccsereknek az elvesztése óriási tragédia lenne, amely jelentősen befolyásolná az ivóvízforrások hozzáférhetőségét, a tengerszint emelkedését és az időjárási alakulását" - mondta Peter Shadie, az IUCN világörökségi programjának vezetője. "Az érintett országoknak muszáj megerősíteniük a klímaváltozás elleni harcban való elkötelezettségüket és lépéseket kell tenniük annak érdekében, hogy megőrizzék ezeket a gleccsereket a jövő nemzedékei számára" - tette hozzá.

A tanulmány készítői egy globális gleccsernyilvántartás adatai és a kifinomult számítógépes modellezés alapján elemezték a gleccserek jelenlegi állapotát, valamint közelmúltbeli és várható változásait. A kutatók szerint a világ legismertebb gleccserei is veszélybe kerülnek, többek között a svájci Aletsch-gleccser, a Himalájában lévő Khumbu-gleccser és a grönlandi Jakobshavn gleccser is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +15 °C
Minimum: +6 °C

Többnyire borult lesz az ég, de a déli, délkeleti tájakon még kisüt a nap az erőteljes gomolyfelhő-képződés mellett. Ott főleg záporok, másutt eső valószínű, többfelé és nagyobb mennyiségű csapadék a Nyugat-Dunántúlon lesz. Az északnyugatira forduló szelet a front mentén erős, viharos széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 8 és 14 fok között alakul, de a délkeleti tájakon a déli órákra 20 fok fölé is emelkedhet a hőmérséklet. Ezt követően ott is folyamatosan hűlni fog a levegő. Fronthatásra napközben nem kell számítani az előrejelzések szerint.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra