A jövő művégtagjai ilyenek lesznek

A legújabb, svájci fejlesztésű művégtag már a tapintás érzetét is visszaadja felhasználójának.

Az érintés érzetét adó művégtagot fejlesztettek ki svájci kutatók, amelynek térbeli helyzetét is érzékelhetik a páciensek. A Lausanne-i Műszaki Egyetem (EPFL) kutatói szerint sikerük a robotika tízéves kutatásának eredménye. Tanulmányukat a Science Robotics című szaklapban mutatták be.

Hihetetlenül sok az amputáció Akár háromszor több amputációt végeznek el Magyarországon, mint az Európai Unió egyes országaiban - hívta fel a figyelmet a Rezidensek és Szakorvosok Szakszervezetének elnöke. Az ügy hátterében pénzügyi okok is állhatnak. Kattintson a részletekért!

Akár egy igazi kéz

A svájci szakértők a Pisai Egyetem és a római Gemelli Egyetemi Kórház kutatóival együttműködve fejlesztettek ki egy újgenerációs műkezet. Az eszköz lehetővé teszi az amputált kezű páciensek számára, hogy visszaszerezzék a természeteshez nagyon hasonló, kifinomult tapintás érzését. "A kutatóknak sikerült reprodukálniuk a propriocepció érzetét, vagyis az agy képességét, hogy azonnal és pontosan észlelje a végtagok helyzetét mozgás közben és után, sötétben vagy akár csukott szemmel is" - írja az egyetem. Az új műszerrel a páciensek kinyúlhatnak egy asztalon álló tárgyért és megállapíthatják állagát, formáját, helyzetét és méretét anélkül, hogy megnéznék.

Az új művégtaggal a tapintás is érezhető (Fotónk illusztráció, forrás: 123fr)
Az új művégtaggal a tapintás is érezhető (Fotónk illusztráció, forrás: 123fr)

A protézist sikeresen tesztelték több páciensen. Feladatát a végtagcsonk idegeinek stimulálásával végzi el: az idegek valós idejű szenzoros visszacsatolást küldenek a pácienseknek, szinte ugyanúgy, ahogyan az emberi végtag teszi. "Eredményeink bizonyítják, hogy az amputált személyek hatékonyan képesek feldolgozni a taktilis és a helyzeti információkat, melyek idegi stimuláció révén egyidejűleg érkeznek" - fejtette ki Edoardo D'Anna, az EPFL munkatársa, a tanulmány vezető szerzője.

Az EPFL közlése szerint más európai kutatóközpontok is részt vettek a fejlesztésben.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -1 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Késő estére 0 és +7 fok közé hűl le a levegő. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra