Jönnek a génszerkesztett növények

Engedélyezni fogja a brit kormány a génszerkesztési technikák alkalmazását olyan haszonnövények kutatására és kifejlesztésére, amelyek nagyobb hozammal bírnak, kevesebb rovarölőszer szükséges termesztésükhöz, és csökkenthetik az üvegházhatású gázok kibocsátását.

A génszerkesztés jóval gyorsabban és pontosabban képes változásokat előidézni a növény- vagy állatfajok jellegzetességeiben, mint a hagyományos fajnemesítés, amelyet évszázadok óta alkalmaznak erősebb, egészségesebb termények és állatok létrehozására. Az új szabályozás kialakításakor a brit kormány elválasztotta a génszerkesztést a génmódosítástól. Az előbbi egy célzott, rendkívül pontos beavatkozás egy faj DNS-ébe, míg az utóbbi egy faj DNS-ének egy másik fajba való átvitelét jelenti. Az Európai Unió mindkét eljárást azonos korlátozásoknak veti alá, az Európai Unióból való kiválás nyomán azonban az Egyesült Királyság számára lehetővé vált, hogy eltérjenek ezektől a szabályoktól.

növények, növénytermesztés, génszerkesztés
Hamarosan jöhetnek a génszerkesztett haszonnövények. Képünk illusztráció, forrása: Getty Images

Úgy vélik, nagy segítség lehet

Az új szabályozás lehetővé teszi génszerkesztett növények szántóföldi termesztésének kipróbálását Angliában, hónapokon keresztül tartó és több ezer fontba kerülő engedélyezési folyamat nélkül - a tudósoknak csak bejelentési kötelezettségük lesz. "A génszerkesztés képes hasznosítani a természet biztosította genetikai forrásokat. Ez egy olyan eszköz, amely segíthet minket abban, hogy megbirkózzunk a legnagyobb kihívásokkal az élelmiszerbiztonság, a klímaváltozás és a csökkenő biológiai sokféleség terén" - magyarázta George Eustice brit környezetvédelmi miniszter.

Kacsasejtekből, laboratóriumban készülhet a jövő libamája . "Be akarjuk bizonyítani, hogy a laboratóriumban előállított hús nem korlátozódik a hamburgerekre, hanem gasztronómiai termékeket is elő lehet így állítani" - mondta Nicolas Morin-Forest, a Gourmey nevű cég három alapítójának egyike.

A lakosság azonban aggódik

A döntést egyébként annak ellenére hozta a brit kormány, hogy az általa indított konzultáción a válaszadók 87 százaléka aggodalmának adott hangot amiatt, hogy a génszerkesztés kockázata nagyobb, mint a hagyományos fajnemesítésé, és úgy vélte, hogy a génszerkesztést is ugyanúgy kellene szabályozni, mint a génmódostást. A tárcavezető azonban ígéretet tett arra, hogy szorosan együtt fognak dolgozni a gazdák csoportjaival és környezetvédelmi szervezetekkel a lehető legjobb szabályozásért.

A tudományos közösség - a lakossággal ellentétben - jól fogadta a döntést. "A génszerkesztés a legizgalmasabb technológia, amelyet a növénytermesztés tudománya terén dolgozva az elmúlt években láttam. Lehetővé tesz kis változtatásokat a termény DNS-ében, amelyekre a betegségeknek és az időjárási szélsőségeknek való ellenállás, valamint a jobb tápérték elérése terén szükségünk van" - magyarázta Wendy Harwood, a 110 éves norwichi növénykutató és genetikai központ kutatója.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 16 fok között valószínű. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra