Ismerkedjünk meg a gyógygombákkal!

A keleten évezredek óta alkalmazott gyógyhatású gombáknak hazánkban még nincs igazi kultúrája, amit érdemes mielőbb megteremteni, ugyanis szervezetünkre gyakorolt pozitív hatásai igencsak kiemelkedőek.

Az ősi kultúrák jól tudták, hogy egyes gombáknak nemcsak tonizáló, hanem gyógyító hatásuk is van, ám ezeket a tényeket a modern korban csak az utóbbi évtizedekben erősítették meg a kutatások. A gyógygombák jelenlétét és gyógyító hatását éveken keresztül elsősorban érdekességnek tekintették, de ma már egyre inkább igyekeznek kihasználni e különleges tulajdonságait, és nemcsak konkrét problémák, betegségek esetén, hanem prevenciós jelleggel is javasolják étrendkiegészítőként való fogyasztását.

Miben segíthetnek a gyógygombák?

Fő hatásaik az általános roborálás , a szív- és keringéstámogatás, a légzőszervi panaszok javítása, az emésztő-, az immun- és a hormonális rendszer támogatása, a gyulladásgátló hatás, némely gombafajnál pedig tumorellenes hatást is felfedeztek. Hatásaik inkább általános jellegűek, némely gombafaj azonban célzottabb hatással rendelkezik. Immunerősítő hatásuk is bizonyított.

Hogyan juthatunk hozzájuk?

A gyógygombákhoz elsősorban kivonat vagy por formájában lehet hozzájutni. Egyes vélemények szerint a kivonat sokkal inkább szennyezett, mint a por formájában kapható gomba, és nem is tartalmaz annyi hatóanyagot.

A ma ismert legkíméletesebb és egyben legjobb minőséget biztosító szárítási eljárás a liofilizálás, mely során a gombában lévő víz vákuum alatt szublimálással távozik. Az eljárás során semmilyen adalékanyagra nincs szükség, a végeredmény pedig 100%-ban természetes anyag, amelyből mindössze a víz került elvonásra, az íz és illatanyagok, fehérjék, vitaminok, ásványanyagok teljes egészében a termékben maradnak. Így a legjobb minőség és hatás elérése érdekében érdemes az elkészítés módjára is figyelni.

Milyen gombák kaphatóak gyógygombaként?

  • pecsétviasz gomba: Kínában a "halhatatlanság gombájának" is nevezik, hazánkban a lombhullató erdőkben találkozhatunk vele. Jellegzetes, legyező alakban szétterülő kalapja oldalt fekvő száron ül, széle fehér, felszínét viaszréteg borítja. Húsa kemény, taplószerű, így termesztését nem élvezeti, hanem gyógyászati értéke indokolja.
  • shiitake gomba: a világ egyik legnagyobb mennyiségben termesztett gombafaja, Ázsiában őshonos. Népszerűségét kitűnő ízének és gyógyhatásának köszönheti.
  • gyapjas tintagomba: természetes élőhelyei a rétek és a kertek. Fehér színű, pikkelyes felületű kalapja, hosszúkás formája jellegzetes. Nevéhez hűen, az érést követően sötét tintaszerűen szétfolyik. A gyógygombákat étrend-kiegészítőnek javasolják, fogyasztásukkor ügyeljünk az előírásokra.

Forrás: Naturwell Életmód Központ

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 16 fok között valószínű. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra