Rákbetegek diétája

A megfelelő étrend csökkenti a kialakulás esélyét, betegség esetén pedig a megfelelő terápia mellett segít megőrizni az erőnlétet, pszichésen és fizikailag is hozzájárul a betegség legyőzéséhez.

Bárki lehet érintett

Napjainkban sokat hallhatunk a helyes étkezés fontosságáról. Nem véletlenül, hiszen táplálkozási szokásaink életünk minden területére kihatnak - megalapozzák hangulatunkat, erőnlétünket, koncentrálóképességünket, s nem utolsósorban felelősek egészségünk állapotáért. De talán kevesebbet beszélünk arról, hogy hogyan kell táplálkoznunk akkor, ha már itt van a baj, és betegek vagyunk. Az emlőrák sem kivétel ez alól. Megfelelő étrenddel nemcsak csökkenteni tudjuk a kialakulás esélyét, hanem betegség esetén - a megfelelő terápia mellett - megőrizhetjük erőnlétünket, változatos és tápanyag tartalom szempontjából is megfelelő étrenddel nemcsak pszichésen, hanem fizikailag is hozzájárulunk a betegség legyőzéséhez. Márpedig a statisztikák szerint bárki lehet érintett: az emlőrákot évente egymillió nőnél diagnosztizálják a világon, Magyarországon évente 7500 új esetet fedeznek fel, és 2500 beteg halálát okozza ez a betegség.

Természetes segítség

A kiegyensúlyozott életmódnak jelentős szerepe van úgy a daganat megelőzésében, mint a kezelések alatt és azt követően - hangzott el Henter Izabella dietetikus előadásában, amely arról szólt, hogyan befolyásolhatja az étrend az emlőrák kialakulását illetve kezelésének hatékonyságát. A kemo-, sugár- és hormonterápia, valamint a műtétek idején érdemes kiemelt figyelmet fordítani a helyes étrendre. A megfelelő táplálkozás ugyanis segít megtartani az erőnlétet, újraépíteni a kezelések és betegség következtében lebontott vagy rongálódott egészséges sejteket, szöveteket, a kezelések következtében megjelenő mellékhatások legyőzésében és hozzájárul a fertőzések megelőzéséhez illetve leküzdéséhez is.

Törekedni kell arra, hogy minden ételféleség szerepeljen az étrendben: kenyérfélék, gabonák, zöldségek, gyümölcsök, sovány húsok, tejtermékek. A dietetikus ajánlja több magas fehérjetartalmú étel fogyasztását: tej, tejtermék, hüvelyesek, olajos magvak, halak, baromfi, tojás. Némelyeknek az emlődaganat kezelése kapcsán megváltozik a testsúlyuk. Törekedni kell az ideális testsúly megtartására megfelelő étrenddel és fizikai aktivitással (min. 30 perc/nap). Ha a heti testsúly-ellenőrzések során egy hónapon belül 3 kg-ot meghaladó, nem szándékos fogyást vagy hízást észlelnek, forduljanak orvoshoz, kérjék dietetikus tanácsát.

Étrend-kiegészítők

Ellentétben az általános hiedelemmel, a legtöbb nőnek az emlődaganat kezelése alatt nincs szüksége étrend-kiegészítőkre. A megszokott étrend megfelelő átalakításával biztosítható a szervezet számára a szükséges energia- és tápanyagmennyiség. Az étrend-kiegészítők használata előtt kérjék ki orvosuk tanácsát, különös tekintettel arra, hogy néhány közülük káros kölcsönhatásba léphet a kezelésre használt szerrel, például a fokhagyma, gingko, a kasvirág, ginseng, az orbáncfű, a macskagyökér, a ligetszépe, a szőlőmag is ilyen.

A változatosság nemcsak gyönyörködtet, gyógyít is!

A dietetikus ajánlása szerint együnk naponta legalább öt adag zöldséget és gyümölcsöt. Mielőtt ettől bárki megrettenne, tegyük hozzá: egy nagy pohár rostos gyümölcslé vagy egy tányér zöldségkrémleves, egy alma, néhány szem dió, mogyoró is lehet az "adagok" között, nem csak a klasszikus párolt zöldségköretre vagy nyersen rágcsált sárgarépára lehet gondolni. Ugyanakkor Henter Izabella óvatosságra intett a népszerű, panírozott-rántott zöldségfélékkel (karfiol, gomba, padlizsán, tökfélék) kapcsolatban, mivel ezek kalóriatartalma a panír és a sütéshez használt zsiradék miatt többszörösére nő, így már nem tekinthető olyan egészséges fogásoknak, mintha párolva készülnének. Érdemes a teljes őrlésű gabonákból készült élelmiszereket, ételeket (barna rizs, köles, tönkölybúza, hajdina, rozs, zab- és búzakorpa...) választani. Ajánlatos még többféle fehérjeforrást beépíteni az étrendbe: halak, hüvelyesek, magvak is tartalmazzák ezt a fontos tápanyagot.

Ahogy minden ember kicsit eltérően reagál a daganat kezelésére, ugyanígy az ételekre is. Ha problémája van az evéssel, kérje az orvosát, hogy küldje dietetikushoz, aki egyénre szabottan segít a helyes étrend kialakításában. Minden élethelyzetben, egészségesen is, de betegek számára vásárolva még inkább érdemes figyelmesen elolvasni az élelmiszerek címkéjét, és elsősorban a zsírszegény, alacsony só-, cukor és transzzsírsav- (TFA) tartalmú termékeket választani. Kevés és elsősorban növényi eredetű zsiradékot használjunk az ételek elkészítésekor (olíva, repce, lenmag, dió, szezámmag, szója...). Az aromás főzést, párolást, grillezést részesítsük előnyben, alufóliában, cserépedényben, kuktában készítsük ételeinket. A megfelelő folsav-, D-vitamin- és kalciumbevitelt tej, tejtermék, sötétzöld és sárga zöldségek, gyümölcsök, olajos magvak, teljes őrlésű gabonák fogyasztásával lehet biztosítani. Az alkoholfogyasztást tanácsos mérsékelni, nőknél egy pohár alkoholos italra naponta, ami lehet például egy jó minőségű száraz vörösbor. (Természetesen, ha a kezelés jellege, valamely gyógyszer alkalmazása tiltja az alkohol fogyasztását, akkor azt a tilalmat be kell tartani.)

A hosszabb élet titkai

Nap mint nap halljuk, de ismét tudományosan is megerősítést nyert, hogy a zöldségek és a gyümölcsök, illetve a mozgás nagyon jó hatással vannak a szervezetünkre: az egészséges életmód nemcsak segít megelőzni a betegségeket, de a korábbi emlőrákbetegek életét is egyértelműen meghosszabbítja - hívta fel a figyelmet dr. Vasváry Artúrné, a Magyar Rákellenes Liga elnöke. Szervezetünk egészségi egyensúlya saját felelősségünk, amelyet mi alakítunk folyamatosan életünk során meghozott választásainkkal, döntéseinkkel. Már a jó irányba tett kisebb lépések is nagyon sokat jelentenek; a Journal of Clinical Oncology című szaklap egyik legújabb tanulmánya szerint egy kis zöldség és gyümölcs, némi mozgással ötvözve akár duplájára is növelheti a korábbi emlőrákbetegek élettartamát azokéval szemben, akik "csak" mozognak, vagy "csak" egészségesen táplálkoznak, vagyis a lényeg a megfelelő táplálkozás és a mozgás kombinált alkalmazásában rejlik.

Napjainkban a tudomány óriásléptekkel fejlődik - nap mint nap jelennek meg újabb kutatások, diagnosztikai eljárások, terápiák, amelyek jelentősen javítják a gyógyulás esélyét. Ezeknek köszönhetjük, azt is, hogy ma már tudjuk, hogy az emlőráknak több fajtája van, így beszélhetünk például női nemi hormonokra érzékeny, vagy HER2-pozitív emlőrákról is. Amellett azonban, hogy nyomon követjük az onkológiai kutatások legújabb eredményeit, beszedjük az előírt gyógyszereket, és alávetjük magunkat a megfelelő kezeléseknek, az is nagyon fontos, hogy odafigyeljünk arra, hogy mi az, amit mi tehetünk saját egészségünkért.

A hosszabb élet titkai tehát: rendszeresen, naponta többször együnk zöldséget, gyümölcsöt. Ha lehet, hámozás nélkül, nyersen fogyasszuk őket, mivel az értékes tápanyagok, vitaminok többnyire közvetlenül a héj alatt helyezkednek el. Legyünk aktívak! Lift helyett válasszuk inkább a lépcsőt, autó helyett pedig járjunk gyalog vagy kerékpárral. Napi fél óra tempós séta már csodákat tehet - közismert tény, hogy a mozgás örömforrás, amely segít a betegségek megelőzésében és immunrendszerünk erősítésében. Ne feledjük, az egészséges életmódot sohasem késő elkezdeni- csak rajtunk múlik, mikor vágunk bele.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 17 fok között valószínű. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra