Nincs időm lassan enni. A rágás és az előételek szerepe a gyomorégésben

Magyarországon csaknem minden harmadik ember küzd időszakosan vagy rendszeresen gyomorégéssel, amelynek egyik kiváltó oka a kapkodó és nem megfelelően összeállított étkezés.

Hogyan segíthet az étkezési napló a gyomorégéssel küzdőknek?

A gyomorégést alapvetően nem a savtúltengés okozza, hanem a gyomorsav visszaáramlása irritálja a savérzékeny nyelőcső nyálkahártyáját. A gyomor záróizmának nem megfelelő működése lehet örökletes, de okozhatja hasi típusú elhízás, terhesség, szoros ruházat, stressz vagy gyógyszerek mellékhatása is. Azonban gyakran előfordul, hogy a nem megfelelő étkezés váltja ki. Az orvosi néven refluxnak nevezett állapot leggyakoribb tünete a has felső részén, vagy a szegycsont mögött jelentkező égő, szorító fájdalom, savas felböfögés, nyelési problémák, köhögés, krákogás, beszűkült nyelőcső vagy nyugtalan alvás. Érdemes megemlíteni, hogy nem mindig és nem egyformán dominánsan jelentkezik egyszerre mindegyik tünet.

Időt kell szakítani a rágásra

Az enyhébb tünetekkel járó reflux életmódváltással, elsősorban tudatos étkezéssel jól kezelhető. A gyomorégés általában a kapkodva elfogyasztott, egyszerre nagy mennyiségű, a nyálkahártyát irritáló ételek miatt jelentkezik. Ha azonban az étkezést lelassítjuk, máris sokat tettünk az állapot kialakulása ellen. Ennek egyik alapvető oka, hogy az emésztés már a szájban elkezdődik, ha pedig a rágásra nem szánunk elég időt, a folyamat nem tud megfelelőképpen lezajlani. A rágással ugyanis nemcsak könnyebben emészthető, apró darabokra őrlődik a táplálék, hanem a nyál átnedvesíti a falatokat, illetve már a szájban megkezdi a keményítők és szénhidrátok lebontását is.

Az emésztés már a szájban elkezdődik.
Az emésztés már a szájban elkezdődik. Fotó: Getty Images

A nem megfelelően összerágott ételeket az emésztőnedvek nem tudják maradéktalanul feldolgozni, ezért erjedésnek indulhatnak, puffadást, hasfájást és gyomorsavtúltengést okozva a szervezetben. Emellett, ha jól megrágjuk az ételt nemcsak segítünk az emésztésben, hanem kevesebbet is eszünk, mivel az agyunknak több ideje van feldolgozni a teltségérzetet, valamint ütemezni a szükséges enzimek és hormonok mennyiségét. Ha többször eszünk, egyszerre kevesebbet, gyomorsavból is kisebb mennyiség termelődik, így a nyelőcsőbe való visszaáramlás veszélye is csökken.

Nem mindegy, mikor mit eszünk

A gyomorégés elkerüléséhez tudatos étkezésre van szükség: ehhez előnyben kell részesíteni a gyomorsavtermelődést nem fokozó, megfelelő konyhatechnikával készített - nem bő zsírban/olajban sült - élelmiszereket, továbbá az sem mindegy, hogy mit és mikor eszünk. Mellőzzük a túlságosan zsíros, fűszeres, füstölt, pácolt vagy erősen cukrozott élelmiszereket, valamint a magas zsírtartalmú tejtermékek mellett a savas zöldségeket és gyümölcsöket - például a paradicsomot, hagyma- és citrusféléket - is. Szintén kerülendő minden nyálkahártyát irritáló ital, így például az alkohol, illetve a szénsav- vagy koffeintartalmú italok is.

Ha mégis gyomorsavfokozó ételt vagy italt fogyasztunk, akkor lehetőleg legkisebb mennyiségben tegyük, és mindig együnk mellé vagy utána savcsökkentő hatású élelmiszert. Megoldás lehet a fogások felcserélése is: a salátákat fogyasszuk ebédre, előételként - ne a főétel mellé -, a kímélő típusú zöldségeket, tésztát tartalmazó leveseket pedig együk lezárásképpen, egyfajta utóételként. Ha a főétel tartalmaz például burgonyát vagy rizst, érdemes ezekből néhány falatot a fogás végén elfogyasztani. A vacsorát időzítsük a lefekvés előtt legalább két órával. Ilyenkor ehetünk például párolt zöldségeket, sovány húsokat, vagy savlekötő hatású, teljes kiőrlésű gabonából készült szendvicset. Megfelelőek lehetnek a kásafélék, a lágy tojás, illetve a cukormentes kekszek és piskóták is.

Előétel mellé savcsökkentés

Előfordulhat, hogy a jól megrágott, gondosan kiválasztott étkezés mellett is gyomorégést tapasztalunk, vagy akár az is, hogy bizonyos esetekben megengedőbbek vagyunk magunkkal szemben. Ha már előre tudjuk, hogy az étkezésünk a megszokottnál savasabb, vagy nagyobb mennyiségű lesz, illetve alkoholt fogyasztunk, fontos rá felkészülni. Ilyenkor, az előétel mellé bekészíthetünk különböző savcsökkentő készítményeket . Ezek jóval hatékonyabbak, mint a már megjelenő tünetek enyhítésére alkalmas savlekötők. A recept nélkül kapható, a savtermelést részben gátló H2-receptor-blokkolókkal nemcsak a gyomorégést, de a tartósan fennálló tünetek miatt kialakuló szövődményeket is megelőzhetjük. Ilyenek például a famotidintartalmú készítmények, amelyekből akár napi egy tabletta is elegendő lehet a fájdalmas, égő tünetek megelőzéséhez.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +17 °C
Minimum: +8 °C

Napos, gomolyfelhős idő várható, de közben délnyugat felől egyre nagyobb területen megnövekszik a felhőzet, estére már nagyrészt erősen felhős lesz az ég. Az Északi-középhegység térségében nem zárható ki délután zápor, esetleg zivatar, majd késő délutántól, estétől máshol is növekszik a csapadék esélye. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 21 fok között várható, a déli, délkeleti tájakon lesz a legmelegebb idő. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra