Miért nem tudunk lefogyni?

A fogyáshoz vezető út gyakran nem a hűtőszekrénytől, hanem a saját agyunkból indul. Kutatások is bizonyítják, hogy aki készen áll a változásra, annak sikerülni is fog a fogyás. De mi van azokkal, akiket lebénít a félelem?

A legtöbben azért nem vágnak bele egy fogyókúrába, mert félnek attól, hogy nem sikerül. Ennek a félelemnek a kialakulásában hatalmas szerepe van a jojó-diétázásnak: találunk egy gyors fogyást ígérő, igen szigorú és gyakran nagyon egészségtelen fogyókúrát, amivel valóban le is adunk néhány kilót. Azonban ezek a kilók visszatérnek, és hosszú távon nagyon sokat árthatunk a szervezetünknek az állandó fogyás-hízás körforgással.

Dr. William Cole életmód-tanácsadó szerint jobban járunk, ha nem a fogyókúra végeredményére, vagyis sikerére vagy sikertelenségére koncentrálunk, hanem azokra a leckékre, melyeket közben megtapasztalunk.

Félelem a sikertől

Meglepően hangzik, de sokan vannak, akik kimondatlanul, de félnek attól, mi lesz ha a fogyókúrájuk sikeres lesz, vagyis leadják a felesleges kilóikat. Ennek oka gyakran abban keresendő, hogy ezek az emberek a külsejükkel, a kövérségükkel azonosították saját magukat . Egy másik gyakori félelem szerint a fogyás miatt eltávolodnának azoktól, akik most közel állnak hozzájuk, vagy éppen szembe kellene nézniük olyan problémákkal, melyeket évek óta a szőnyeg alá söpörtek.

A fogyókúrás kudarcunkról mi tehetünk

Félelem a felismerésektől

Sok elhízottnak fogalma sincs arról, valójában mi megy végbe a szervezetében. Nem állnak mérlegre, nincsenek tisztában az egészségi állapotukkal, és gyakran saját maguknak is letagadják, mennyire súlyos a helyzet. Másokhoz (náluk rosszabb helyzetben lévőkhöz) hasonlítgatják saját magukat, és nem törődnek az egyre súlyosbodó egészségügyi problémáikkal. Úgy gondolják, ha nap mint nap képesek „működni”, akkor az egészségük is rendben van. Egy esetleges fogyókúra során azonban kénytelenek lennének szembenézni azzal a ténnyel, hogy valójában nagyon rossz formában vannak.

Félelem a felelősségtől

Nehéz elfogadni, hogy az egészségünkért, a fizikai jól-létünkért legnagyobb részben mi magunk vagyunk a felelősek, és minden döntésünkkel, még a legkisebbel is befolyásolhatjuk azt, hogy meddig élünk (és persze, milyen életet). A felelősséget nem vállaló elhízottak számára könnyebb bevenni egy gyógyszert, mint megvizsgálni az étrendjüket, vagy mindent a genetikára és a nehéz csontozatra fogni, mert ezek ellen, ugye, nem nagyon tehetnek semmit.

Dr. Cole szerint ha képesek vagyunk szembenézni a félelmeinkkel, már félig sikert arattunk. A lelki rendrakás után (vagy inkább mellett) következhet a kemény munka következő szakasza: az egészséges, rendszeres testmozgás .

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Nagyrészt erősen felhős időre számíthatunk több helyen - nagyobb eséllyel az ország északi felén - esővel, záporesővel, elvétve zivatar is kialakulhat. Az éjszaka második felében megszűnik a csapadéktevékenység, ezzel együtt a felhőzet is felszakad, és hajnalra kiderül az ég. A nyugati, délnyugati szelet erős, főként a front mentén az átmenetileg északnyugatira forduló szelet viharos lökések kísérhetik, majd hajnaltájt veszít erejéből a légmozgás. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet többnyire 4 és 9 fok között alakul, de a tartósabban derült és szélcsendes hidegre hajlamos helyeken ennél alacsonyabb értéket is mérhetünk. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra