Így számoljuk ki, mennyit együnk naponta
Akár a meglévő súlyunkat szeretnénk megtartani, akár megszabadulnánk néhány felesleges kilótól, fontos és hasznos információ lehet, ha ki tudjuk számolni, hogy mennyi kalóriát égetünk el naponta. A brightside.me összeállítása alapján mutatjuk, hogyan kalkuláljuk ki azt, mennyi tápanyagot kell bevinnünk. Ez igényel egy kevés számolást, de a megfelelő képlet segítségével a dolog nem is annyira bonyolult.
A BMI segítségével, a magasságunk és a testsúlyunk aránya alapján állapítható meg, hogy elhíztunk-e, ez az érték azonban sok esetben megtévesztő lehet. Részletek!
Az, hogy a testünk mennyi kalóriát használ fel naponta, többek között az anyagcserénktől függ. Ha több kalóriát viszünk be, mint amennyit az anyagcserénk felhasznál, akkor hízni fogunk, ha kevesebbet, akkor pedig fogyni, ez ilyen egyszerű.
Az alapanyagcsere ezt takarja
A szervezetünk kalóriát éget a légzéssel, az emésztéssel, az izomépítéssel. Az anyagcsere-értékünk az energiamennyiség, amit a szervezetünk egy 24 órás ciklus alatt felhasznál. Három komponensből tevődik össze: az alapanyagcsere-értékből, az ételek megemésztéséhez felhasznált energiából, illetve abból az energiából, amit a fizikai aktivitás során használunk fel. Az alapanyagcsere, vagyis BMR (basal metabolic rate) azoknak a kalóriáknak a számát jelenti, amelyeket a szervezetünk nyugalmi állapotban használ fel az alapvető funkcióihoz, mint a légzés, a szívműködés, a hormontermelés és hasonlók, ami az összanyagcsere csaknem háromnegyedét is kiteheti. Egy kutatás szerint az agyunk naponta körülbelül 240, míg a szívünk körülbelül 440 kalóriát használ fel.
Ezt a képletet használjuk
Van egy képlet, ami segíthet abban, hogy kiszámoljuk a napi alapanyagcserénket, ez a Harris-Benedict formula.
- Férfiak esetében: 66 + (13,7 x a testsúlyunk kilóban) + (5 x a magasságunk centiméterben) - (6,8 x az éveink száma) = BMR
- Nők esetében: 655 + (9,6 x a súlyunk kilóban) + (1,8 x a magasságunk centiméterben) - (4,7 x az éveink száma) = BMR
Ha ezzel megvagyunk, akkor a napi kalóriaszükségletünk megállapításához még egy kis számolásra less szükség, attól függően, hogy mennyire vagyunk aktívak. Az ülőmunkát végzők szorozzák meg a BMR-jüket 1,2-vel, a közepesen aktívak 1,37-tel, az aktívak 1,55-tel, akik pedig nagyon aktívak (élsportolók például), azok 1,7-tel. Az így kapott szám adja ki a napi kalóriaszükségletet.
Értékelje a cikket!
Édesanyám 90. évében van. Sajnos ágyban fekvő. Jó az étvágya, mindent eszik, zöldséget, gyümölcsöt, húst, stb. A problémám az, hogy nem szívódik fel az étel, mert nagyon sovány (nem tudom megmérni a súlyát, mert nem tud lábra állni). Mit lehet tenni? Kérem segítségét, tanácsát. Előre is köszönöm! Üdvözlettel: Rozi
Tisztelt Kérdező! Édesanyjának az ágyhoz kötött állapota, kora is változtatja a felszívódást, anyagcsere változását. Megfelelő táplálást meg lehet próbálni tápszerek adásával, melyekből kevés fogyasztását követően is jelentős kalória be...