A hasi elhízás kevésbé ismert veszélyei
A hasi zsírpárnák felszaporodása nemcsak esztétikai szempontból jelent problémát, hanem azért is, mert súlyos egészségügyi kockázatot hordoz magában.
Mit mutat meg a testtömegindex? Részletek itt.
A hasielhízása többi között annak jele is lehet, hogy a májban túl sok zsír halmozódott fel, emiatt pedig a szerv nem képes megfelelően ellátni a vércukorszint-szabályozásban betöltött szerepét - olvasható a brightside.me összeállításában. Emiatt a felesleges cukor felhalmozódik a véráramban, ami tartósan emelkedett vércukorszinthez, illetve cukorbetegség kialakulásához vezethet. Vastag hasi zsírréteg esetén magasabb ametabolikus szindrómakialakulásának kockázata is: az érintetteknél nagyobb a veszélye egyes szívbetegségek, a 2-es típusú diabétesz vagy éppen a stroke fellépésének.

Egy közelmúltbeli tanulmány szerint a hasi zsírpárnákból egy olyanfehérjeszabadulhat fel, amely az egészséges sejtek rákos elváltozását idézheti elő, ami végül rosszindulatú daganatos megbetegedést okozhat. Ezen felül szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának emelkedett kockázatával is számolni kell hastájéki elhízás esetén. Ennek az az oka, hogy a zsírsejtek olyan fehérjéket is termelhetnek, amelyek elősegítik az érszűkület kialakulását, ami pedig a krónikusmagas vérnyomástáptalaja lehet. Egy másik tanulmány szerint nőknél akár háromszor magasabb lehet a demencia veszélye a hasi zsírpárnák felszaporodása esetén.
Összességében jól látható tehát, hogy fontos mindent megtenni annak érdekében, hogy megőrizzük egészséges testsúlyunkat, illetve szükség esetén lefaragjunk az esetlegesen már kialakult hasi zsírpárnákból. Ehhez a legjobb módszer a rendszeres testmozgás és az egészséges táplálkozás. Érdemes kerülni a finomított szénhidrátokat, a fehér lisztet, a cukrot. Helyette inkább fogyasszunk minél több zöldséget, gyümölcsöt, sovány fehérjét és rostban gazdag élelmiszert, valamint teljes kiőrlésű gabonaféléket. Mérsékelni kell az alkoholfogyasztást, és ügyelni arra, hogy megfelelő alvási rutint alakítsunk ki, mivel kutatások igazolják, hogy a hosszú távú kialvatlanság nagyban hozzájárulhat a hasi zsírpárnák lerakódásához.