Nem a hófehér fog az egészséges

Az egészséges fogazat a közvélekedés szerint hófehér, ez azonban nem feltétlenül igaz.

A fehér fogazatot szinte minden kultúrában az ápoltság és az egészség jelének tekintik. Nem véletlenül egyre népszerűbbek a különböző fogfehérítési eljárások, melyek világpiaca a 2016-os 3,15 milliárd dolláros értékről az előrejelzések szerint 2021-re 3,78 milliárd dollárra fog bővülni. Pedig attól, hogy a fogsor vakítóan fehér, még nem feltétlenül egészséges is - írja az Index .

Az otthoni fogfehérítés kellékei Adott esetben a különböző otthoni fogfehérítési módszerek is megfelelő alternatívái lehetnek a fogászati beavatkozásoknak. Kattintson a részletekért!

Nem hófehér az egészséges fog

A fog természetes színe nem hófehér, hanem enyhén sárgás-szürkés, világos csontszín. Az egészséges fogsornak sem a vakítóan fehér szín az ismérve, hanem az egyenletesen világos árnyalat, az agresszív fogfehérítés pedig sokszor többet árt, mint használ.

A hófehér fog nem feltétlenül egészséges is (Fotó: 123rf)
A hófehér fog nem feltétlenül egészséges is (Fotó: 123rf)

Fogaink színe nemcsak betegségektől változhat meg, miközben nem minden betegség színezi el a fogakat, vagyis a makulátlanul fehér fogsor is beteg belsőt rejthet magában. Genetikai hátterünk is befolyásolja a fogazatunk színét, illetve az életkorunk is, a kékesfehér színű fogzománc ugyanis az évek során elkopik, és egyre jobban előtűnik a sárgás dentin.

A kávé, a vörösbor és a cigaretta is nyomot hagy a fogazaton, de nem ugyanolyan mértékben. Egy amerikai kutatás szerint a legnagyobb mértékben a vörösbor változtat a fogak színén, a fekete tea pedig önmagában nem volt hatással rá, csak akkor, ha előtte savasabb fehérbort is fogyasztottak.

Viszont nem minden elszíneződés jelzi azt, hogy a fogzománc meggyengült, sőt: vannak olyan foltok a fogakon, amelyek csökkentik a fogszuvasodás veszélyét. Szinte minden olyan anyag elszínezheti hosszú távon a fogakat, amely kölcsönhatásba tud kerülni a külső rétegével. A fogakon egyeseknél apró, fekete pöttyök jelennek meg, amelyek hátterét a fogorvosok sem ismerik. Annyi biztos, hogy kalcium, foszfátok, baktériumok, vas- és rézvegyületek is előfordulhatnak ezekben az elszíneződésekben, és bizonyos szintű védelmet jelentenek a fogszuvasodás ellen.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

Túlnyomóan borult lesz az ég, és sokfelé várható eső, zápor. Az Alpokalja magasabb részein havazás is lehet. Az északi, északkeleti szél a Nyugat-Dunántúlon és északkeleten helyenként élénk marad. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 5 és 11, a Nyugat-Dunántúlon 2 és 5 fok között alakul. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra