Meglepő, de jó hír: az édességtől nem romlanak a fogak

Nem az édesség rontja legjobban a fogat, hanem a sült krumpli és a mazsola. A cukor ugyanis a közhiedelemmel ellentétben nem okoz fogszuvasodást.

A fogszuvasodást egy savtermelő baktérium okozza, amely valósággal dőzsöl a karbohidrátokban - legyen az cukor, vagy az egészséges ételekben, például kenyérben található keményítő.

A sült krumpli és a mazsola megtapad a fogakon, így menedéket nyújt a baktériumnak, a csokoládé maradékait viszont a nyál lemossa. Vagyis minél hamarabb letisztul egy étel a fogakról természetes módon, annál kevesebb ideje van a baktériumnak arra, hogy fogszuvasodást okozzon.

A fogszuvasodást egyébként már jóval az édességek elterjedése óta ismeri az emberiség. Régészek már i. e. 9000 éves, újkőkori emberi maradványokon megfigyelték a fogszuvasodást, sőt, fájdalmas fogászati beavatkozások nyomait is.

Eleink ebben az időszakban tértek át a vadászó-gyűjtögető életmódról a mezőgazdasági termelésre és a gabonafogyasztásra, a fogszuvasodást a gabonában és más növényekben található keményítő okozta. Korábban a betegség igen ritka volt.

A szájban élő baktériumok egyszerű erjesztéssel pusztítják a fogakat. A baktériumok a fogkövön telepszenek meg, és lassan átrágják magukat a fogzománcon.

A nyál segít az ételekben lévő savak közömbösítésében, a fogmosás pedig eltávolítja az ételmaradékot, így "éhezésre" kényszeríti a baktériumokat.

Kutatásokból az is kiderült, hogy a szuvasodást jobban befolyásolja az étkezések gyakorisága, mint az élelmiszerek cukor-, illetve keményítőtartalma. A legjobban azzal védhetjük meg a fogainkat, ha háromszor eszünk naponta - és természetesen minden alkalommal fogat mosunk utána.

Kutatások azt a közkeletű tévhitet sem erősítették meg, hogy a szénsavas üdítőitalok fogszuvasodást okoznak, hiszen bár valóban magas a cukortartalmuk és savasak is, de senki nem tart egy kortyot két napig a szájában.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 16 fok között valószínű. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra