5 jó tanács az egészséges fogakért

Vannak emberek, akik képesek akár 15 percig is mosni fogukat. Mások megtiltják gyermekeiknek, hogy aszalt gyümölcsöt egyenek. Úgy tűnik senki nincs tisztában a fogmosás alapvető szabályaival: használjunk szájvizet, fogselymet vagy nyelvtisztítót? Íme, egy kis összeállítás a fogmosás legfontosabb szabályairól.

Az ötperces fogmosás titka1. Milyen gyakran mossunk fogat?

Legalább naponta kétszer, de lehetőség szerint minden étkezés után. Ha csak reggel és este mosunk fogat, azzal akár 14-15 órát is hagyhatunk a baktériumoknak a szaporodásra. Azonban a túl sok fogmosás is okozhat problémákat. "Azok, akik túl gyakran, vagy túl hevesen mossák fogukat, károsíthatják a fogzománcukat és ínyüket - magyarázza Dr. Ogo Eze, londoni fogorvos - A legjobb, ha körkörösen mossuk fogunkat az íny vonalánál 45 fokos szögben megdöntve tartva a fogkefét. Így elkerülhetjük, hogy ínyünk sérüljön."

Fontos, hogy minden esetben megmossuk nyelvünket is, a legjobb, ha nyelvtisztítós fogkefét vásárolunk. Lehetőség szerint étkezés után fél óráig még ne mossunk fogat, hagyjunk időt nyálunknak, hogy lebontsa a szájban lévő savakat.

2. Elektromos vagy hagyományos fogkefét használjunk?

"Főként azoknak ajánlanám az elektromos fogkefét, akik valami miatt nem képesek megfelelően használni kezüket. Természetesen mindkét típusnál a legfontosabb a megfelelő technika. Ha a hagyományos fogkefe mellett döntünk, mindenképp válasszunk puha sörtéjű, kis fejű kefét."

3. Valóban szükséges a fogselyem?

Igen. Naponta legalább egyszer használjunk fogselymet, lehetőleg lefekvés előtt. "A legjobb, ha még a fogmosás előtt használjuk a fogselymet, a selyem ugyanis kissé eltolja a fogakat egymástól, így a fogkrémekben lévő fluorid könnyebben be tud épülni."

Fogszuvasodás4. Hasznos a szájvíz?

A hagyományos szájvizek csak elmossák a fogkrémekben lévő hasznos összetevőket. "Bizonyos esetekben, például ínybetegség esetén persze hasznosak lehetnek a direkt erre a célra kifejlesztett szájvizek."

Jobban tesszük tehát, ha inkább meghagyunk egy vékony réteget a fogkrémből a fogainkon, és szájüregünkben, hogy a fluorid hatni tudjon. A felesleget egy pohár vízzel mossuk ki szánkból.

5. Mikor nassoljunk?

"Vannak emberek, akik egész nap gyümölcsökön élnek, ez pedig komolyan károsíthatja a fogakat. Lehetőség szerint egyszerre fogyasszuk el az édes élelmiszereket, így a gyümölcsöket is, hiszen így nyálunk képes lesz felvenni a harcot a szánkban keletkező savakkal. Ellenkező esetben mossunk fogat gyakrabban, és kerüljük a szárított gyümölcsöket, amelyek beragadhatnak a fogaink közé."

Videó, animáció: HáziPatika.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

A fátyol- és átmenetileg megnövekvő gomolyfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, a nyugati országrészben erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon helyenként viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire 18 és 24 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra