3 alapvető szabály fogkefeválasztáshoz
Habár szájhigiénés szokásaink rengeteget változtak az elmúlt néhány évtizedben, mégsem biztos, hogy tisztában vagyunk azzal, milyen fogkefével érhetjük el a legjobb eredményt hosszú távon. Fontoljuk meg az alábbiakat!
Puha sörték
A fogkefe legyen lágy ("soft" felirat jelzi a csomagoláson). Ha keményebb sörtés ("medium" vagy "hard") kefével mosunk fogat, az felsértheti az ínyt, és a fognyak érzékenyebbé, kiszolgáltatottabbá válik a hidegre, melegre.
Elektromos?
Vita tárgyát képezi, hogy inkább az elektromos vagy az amolyan mezei fogkefével járunk-e jobban. A szakértők azt tanácsolják, hogy olyat válasszunk, ami jobban motivál az alapos fogmosásra. Sokan például azért kedvelik jobban az elektromos változatot, mert a kefe lustább hozzáállás mellett is alaposan elvégzi a dolgát. Hasonlóan jó döntés lehet az elektromos fogkefe idősebbek, artritiszesek, fogszabályzót viselők esetén is, akik kevéssé hatékony mozdulatokkal tudják végezni fogazatuk tisztítását.

Fejméret
A fogkefe feje legyen hosszabb, 2,5 centiméteres, széltében pedig ennek a fele, ha ennél nagyobb, akkor kevéssé lesz hatékony a tisztítás. A méret kiválasztásánál természetesen egyéni paramétereink is számítanak: a fogkefe férjen be a szánkba úgy, hogy közben könnyedén tisztítson egyszerre 1-2 fogat.
Ki kell kukázni
Amint a sörték kezdenek szétállni a kefén, dobjuk ki (cserélhető fej esetén természetesen csak a fejet)! Ne legyen mentség az, hogy újkorában milyen remekül tisztított, így ugyanis többet árthat ínyünknek, és kevéssé lesz alapos a tisztítás. Általában azonban háromhavonta érdemes cserélni, a sörték állapotától függetlenül is.
Speciális problémák és igény esetén konzultáljunk fogorvosunkkal!
Tisztelt Doktor Úr/Nő! 7 éves fiam most kibujó maradandó két felső fogán, kb. 2 hete fehér foltot vettünk észre. C-vitamint és Béres Cseppet adtam eddig neki, és Elmex fogkrémet használ! Mi lehet ez, mi a teendőm? Válaszát koszonom!
Tisztelt Kérdező! Leggyakrabban un. fluorfolt szokott így megjelenni. Valójában ártalmatlan, a fogzománc kialakulásának időpontjában bevitt nagyobb mennyiségű fluor okozhatja. Természetesen más oka is lehet, kezdődő szuvasodás, zománcfe...