Újabb tévhitek dőltek meg: mire is jók a sportitalok?

Fokozza a teljesítményt, véd a sérülések és a fáradtság ellen? Peter Gill, az Albertai Orvostudományi Egyetem kutatója az Oxfordi egyetem szakértőivel karöltve azt vizsgálta, mennyire valósak a különböző gyártók állításai a sportitalokkal kapcsolatban.

A vizsgálat szerint a gyártók olyan kijelentéseit vizsgálták, amelyek arra vonatkoznak, hogy az egyes termékek milyen mértékben javítják a teljesítményt, vagy akadályozzák meg a sérüléseket.

"A legfőbb eredmény az, hogy gyakorlatilag nincs szilárd bizonyíték, ami alátámasztaná a legnagyobb sportitalgyártók állításait" - nyilatkozta Gill. "A vásárlók számára szinte lehetetlen megfontolt döntést hozniuk a hirdetett sportszerek előnyeivel és hátrányaival kapcsolatban."

A kutatás során általános és szakújságokban megjelenő hirdetéseket vizsgáltak, amelyek a teljesítménnyel vagy a felépülés időtartamával álltak összefüggésben, és elemezték ezek hátterét. Kiderült, hogy a teljesítménnyel kapcsolatos kijelentéseket feltüntető weboldalak több mint a fele semmilyen referenciával nem szolgál. Az összegyűjtött cikkek alig felét lehetett tehát tudományos alapon elemezni. A rostán fennmaradt 74 cikk 84 százaléka esetében mutatták ki az elfogultság magas kockázatát. Mindössze három cikk bizonyult minőségi szövegnek alacsony elfogultsági kockázata.

Becsapós csalogató szövegek

A kutatók hat gyakori állítást vizsgáltak: a vizelet színe pontosan tükrözi a hidratálás szintjét; már az előtt kell inni, hogy szomjúságot érzünk; a koffein és egyéb összetevőket tartalmazó sportitalok növelik a sportteljesítményt; az elágazó láncú aminosavak javítják a teljesítményt és az edzés utáni regenerálódást; a szénhidrát és a fehérje kombinációja javítja a teljesítményt és az edzés utáni regenerálódást; illetve a kompressziós ruhadarabok fokozzák a teljesítményt és az edzés utáni regenerálódást.

A kutatás eredményei több állítást is megcáfoltak. A vizelet színe például nem csak a hidratálástól, hanem számos más tényezőtől is függ. A koffein és egyéb összetevőket tartalmazó sportitalok a koffeinlöketen kívül nem gyakorolnak más hatást. A szomjúság előtti ivás valójában ronthatja a teljesítményt. A szénhidrát és fehérje kombinációk pedig nem javítják a teljesítményt és a regenerálódást.

Gill szerint az eredmények azért nagyon meglepőek, mert megkérdőjelezik a legtöbb sportitalgyártó reklámjában látható állításokat, így a jelenleg rendelkezésünkre álló bizonyítékok alapján a vásárlók nem tudnak tájékozott döntést hozni e termékek előnyeivel és hátrányaival kapcsolatban.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

A Tiszántúl mellett a Dunántúlon is szakadozik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre is kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra