Üde lehelet - de hogyan?

A rossz leheletnek kétféle oka lehet: a nem megfelelő szájhigiénia, illetve az emésztőrendszer felborult egészsége. E kellemetlen tünet tehát nemcsak a szájüregből, hanem az emésztőrendszer alsóbb szakaszaiból is eredhet.

Mindkét esetben nagyrészt a kénvegyületeket képző lebontó baktériumok felelősek a rossz lehelet kialakulásáért. Az első lépés, amit ilyenkor tehetünk, hogy megváltoztatjuk táplálkozási szokásainkat. A kiegyensúlyozott, természetes alapanyagokból, frissen készített ételek tápanyagtartalma jóval magasabb, mint a mélyhűtött, félkész, sok adalékanyagot tartalmazó ételeké. Naponta kell fogyasztani friss, részben nyers, részben főtt zöldséget, gyümölcsöt, és gondoskodni kell a megfelelő folyadékbevitelről is, mert a kiszáradt szájüregben hamarabb burjánzásnak indulnak a baktériumok. Ugyancsak fontos minden étkezés után fogat mosni és fogselymet is használni.

Fűszerekkel a kellemetlen szájszag ellen

Gyakran ajánlják a friss petrezselyemzöld rágását. Szerencsére ez a zöldfűszernövény igen kellemes ízű, és sok ételünkre utólag is rászórhatjuk. Az eukaliptusz, a fodormenta, a borsmenta, a koriander, a tárkony és a rozmaring is segíthetnek a kellemesebb lehelet elérésében. Rágcsálhatjuk őket, illetve forrázatot is készíthetünk belőlük. A szegfűszeg és a kardamom is kiváló antibakteriális, fertőtlenítő, gyulladáscsökkentő hatású fűszer. Étkezések között szopogathatunk, rágcsálhatunk egy-egy szemet.

A hasznos élő baktériumkultúrák

Kísérletben bizonyították, hogy egy adag élő baktériumkultúrát tartalmazó joghurt vagy táplálékkiegészítő csökkentette a szájszagért felelős hidrogén szulfitok, valamint a fogínybetegségek és a fogkövesedés szintjét a szájüregben. A D-vitamin bevitele is segítségünkre lehet, mert a baktériumoknak nem kedvező belső környezetet teremt.

Elfedő technikák

A cukormentes rágógumi nem helyettesíti az étkezés utáni fogmosást, de gyorsan felfrissíti a leheletet, illetve a nyáltermelést is serkenti, így a szájüreg természetes nedvesen tartásáról is gondoskodik. Különösen a xilittartalmú rágógumik bizonyultak hasznosnak a szájfrissítés szempontjából, mert a xilit nem támogat semmilyen erjedéses-rothadásos folyamatot, sem a szájüregben, sem a bélrendszerben. Amerikai és skandináv fogorvosok gyermekeknél is alkalmazzák a megelőzésre, mert a bakteriális aktivitás csökkentésével a fogszuvasodást is megelőzi. A rendszeres zöldtea fogyasztás is segíthet, mert a flavonoidok megakadályozzák a kártékony baktériumok megtapadását.

Végül, de nem utolsósorban: C-vitamin!

A bogyós gyümölcsök , a citrusok, és egyéb magas C-vitamin-tartalmú élelmiszerek szintén kedvezőtlen körülményeket teremtenek a baktériumoknak, védik a fogínyt a gyulladás ellen, ami a kellemetlen szájszag egyik fő oka lehet.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Délelőtt nagyrészt erősen vagy közepesen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra