Stressz? Étkezéssel javíthatunk a helyzeten!

Életünkben a stressz sajnos igen komoly szerepet játszik, annak egészségünkre gyakorolt minden negatív tulajdonságával együtt. Ám étkezésünkkel sokat javíthatunk a helyzeten.

Több kutatás is bebizonyította már, hogy étrendünk nemcsak egészségi állapotunkra, de hangulatunkra is hatással van. Ha étkezésünk kiegyensúlyozott, közérzetünk is jobb, és nemcsak fizikálisan, de lelkileg, szellemileg is könnyebben vesszük a mindennapok kihívásait. Ám mai rohanó életünkben bármikor kerülhetünk stresszes , feszült állapotba, és hogy ne történjen semmi komolyabb egészségügyi probléma, fogadják meg alábbi tanácsainkat!

Feszült vagy ideges hangulat

Akár késésben vagyunk egy fontos találkozóról, vagy szoros határidőben dolgozunk, esetleg komoly orvosi vizsgálat eredményét várjuk, nem számít, melyek a forgatókönyv fordulatai, feszült helyzetben a szervezet hasonló tüneteket produkál. A vérnyomás emelkedik, a szívverés szaporább lesz, és a szervezet glükózt termel, hogy elegendő energiát adjon a stressz átvészeléséhez. Növekszik a kortizol hormon ("stressz hormon") szintje is, és ha a feszült állapot túl hosszú ideig tart, akár szív- és érrendszeri betegség, cukorbaj és elhízás is kialakulhat. Ilyen helyzetben a legfontosabb, hogy megnyugodjunk, melyben étkezésünk is segítségünkre lehet.

Milyen ételekhez nyúljunk?

Elsősorban komplex szénhidrátokhoz, például a hüvelyesekhez, teljes kiőrlésű kenyerekhez és gabonákhoz, valamint a keményítőtartalmú zöldségekhez, mint a burgonya és a kukorica. Hogy mindez miért működik? Mert a szénhidrátok úgy oldják a stresszt, hogy növelik a szerotonin hormon termelését, ami javítja az agyban a hangulatot, növeli az érzelmi energiát, és enyhíti a fájdalmat. Továbbá nyugtató hatású, de hogy mindezt valóban el is érjük, a szénhidrátokat éhgyomorra, és meglepő módon, fehérje nélkül kell enni. A teljes kiőrlésű gabonákból álló reggeli egy kevés friss gyümölccsel fogyasztva stresszes időszakban ezért lehet jó választás.

Érdemes megjegyezni

A finomított és feldolgozott egyszerű szénhidrátok, mint például a fánkok és sütemények, gyorsabban fokozzák a szerotonin termelést, mint a komplex szénhidrátok, esetükben ugyanis a glükóz hamar felszabadul, ami tovább növeli az agy szerotonin előállító képességét. De ha lekváros fánkot választunk a teljes kiőrlésű pita helyett, súlyos árat kell fizetnünk a testsúlynövekedéssel, és egészségi állapotunkat is veszélyeztethetjük.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 17 fok között valószínű. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra