Miről árulkodik a "lisztkód"?
A száraztészták alapanyagául szolgáló lisztek csomagolásán egy betűkből és számokból álló kódsort fedezhetünk fel. Miről árulkodik ez a "lisztkód"?
A boltok polcain található lisztek között az avatatlan szem nem vehet észre jelentősebb különbségeket, pedig fontos információk olvashatóak le a termék csomagolásáról. Legfontosabb jellemzői, hogy miféle gabonából készülnek, a gabonát milyen szemcseméretre őrlik, mennyi maghéjat hagynak benne, és mekkora nedvesség- és fehérje(sikér)tartalmuk van. A lisztek jelölésére szolgáló kódot a Szupermenta tette érthetővé.
A teljes kiőrlésű gabonafélék és a belőlük készült ételek az egészséges és kiegyensúlyozott táplálkozás alapját jelenthetik. E rostokban, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag finomságok a súlycsökkentő étrendbe is beilleszthetőek! Bővebben az alábbi cikkünkben olvashat ezekről!
Ezt jelöli a lisztkód
A kódsor betűkkel kezdődik, az első közülük a gabona típusát jelöli:
B: búza
R: rozs
D: durumbúza
T: tönkölybúza

A második betű a szemcseméretet és az őrlés módját jelöli:
L: Liszt (apró szemcseméret)
D: Dara
F: Fogós (nagyobb szemcsenagyság)
FF: Kétszer fogós (tapintásra érdesebb, nagyobb szemcseméret)
FFF: Háromszor fogós (durva szemcseméret)
G: graham
A betűsort követő számok a hamutartalom jelölésére szolgálnak, vagyis a visszamaradt ásványi anyagok arányát jelentik. Minél nagyobb értékű, annál több korpa található a lisztben. Például a BL 80-as jelölésűt a jól ismert fehér kenyérhez használják, míg a félbarna kenyérhez a BL 112-est. Néha a betűket nem követik számok, az RL például egyszerűen a rozslisztet jelöli, a BTKL pedig a teljes kiőrlésű búzaliszt megjelölése.
Értékelje a cikket!
Tisztelt Doktor Úr/Nő! Pár hónappal ezelőtt elkezdtem néhány tünetet észlelni magamon, úgymint lisztes dolgok utáni hasmenés, avagy éppen székrekedés, zöld széklet, mindkét karomon piros foltokban kiemelkedő pontok, kiütések. Közérzetem rossz volt. Ezert pár hete rátaláltam egy itteni (londoni) lehetőségre, mely szerint hajszálaimból meg tudják állapítani, hogy van-e valamire intoleranciám. És az eredmény az lett, hogy a búzát, illetve búzalisztet tartalmazó dolgokat nem tolerálom, továbbá tejes termékeket sem. Ezért ezeket a dolgokat nagyjából úgy két hete elkezdtem szépen lassan kihagyni az étkezéseimből, amitől sokkal jobban érzem magam, és az összes panaszom elmúlt. Székletem újra normális, folyamatos és a karomról is eltűntek a foltok, kiütések. A kérdésem lényegében az lenne, hogy ennek a tesztnek az eredményére hagyatkozhatom-e (nem csak valami ámítás)? Mert amennyire én tudom, ilyesféle intoleranciára nem léteznek tesztek. Gluténra és laktózra persze igen, de külön erre a búzalisztes intoleranciára nem. Avagy látogassam meg a háziorvosomat? Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel: Bianka
Kedves Kérdező! Mindenképpen székletvizsgálatra van szükség. Üdvözlettel: Dr. Mihranian Hermon