Mi van a bolti sóban?
Tucatnyi sót tesztelt a NÉBIHÖsszesen 14 asztali, tengeri, párolt, finomított és vákuumsót vizsgált meg legújabb terméktesztjén a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH). Egyiket sem kellett a tűzre vetni!
Mennyi sót együnk?
Mi igaz a közhiedelmekből, és mi az, amit a tudomány biztosan állít erről? Kattintson!A NÉBIH a sók a Magyar Szabványban szereplő fizikai-, kémiai paramétereit, érzékszervi tulajdonságait és a jelölések jogszabályi megfelelőségét vizsgálta. A szakemberek mind a 14 só tétel érzékszervi tulajdonságait megfelelőnek ítélték.
A sóteszt részletes eredményeit ide kattintva találja!
A termékek víztartalom, vízben oldhatatlan rész, nátrium-klorid tartalom, kálium-, kalcium-, magnézium-, vas-, cink-, réz-, ólom-, arzén-, kadmium- és higany-tartalom szempontjából is megfeleltek a Magyar Szabványban foglaltaknak. Csupán két termék volt, ami - a jelölés szerint - nem tartalmazott a sók esetében engedélyezett csomósodást gátló adalékanyagot.
A NÉBIH szakemberei valamennyi terméknél megvizsgálták a jogszabályban előírt jelölési követelmények teljesülését és minden másodiknál találtak valamilyen hiányosságot. Például egy interneten rendelt só esetében a kiszállított termék csomagolásáról lemaradt a magyar nyelvű jelölés.
Előfordult az is, hogy az összetevőket (étkezési só, csomósodást gátló anyag) nem a jogszabályok által előírt módon tüntették fel, valamint, hogy - az egyébként nem kötelező - tápértékjelölést nem az előírt adatokkal és formátummal tüntették fel.

Nem mindegy, milyen sót választunk
Egy cég termékeit kivonták a forgalomból
A termékteszthez kapcsolódóan a NÉBIH Kiemelt Ügyek Igazgatósága is több ellenőrzést tartott. Bár a teszt során vizsgált tételeknél nem volt probléma, azonban a COMPEX-SÓ Kft.-nél összesen 33 (só, fűszer, bab, rizs, cukor) tételt kellett mintegy 20 tonna mennyiségben kivonni a forgalomból.Az intézkedésre a termékek lejárt minőségmegőrzési ideje és jelöletlensége, valamint a nyomonkövethetőség hiánya miatt volt szükség. A lefoglalt tételeket megsemmisítésre, illetve nem élelmiszeripari célra történő felhasználásra utalták a szakemberek. Az érintett vállalkozással szemben több mint 1,5 millió forint értékben élelmiszerlánc-felügyeleti, valamint élelmiszer-ellenőrzési bírságot szabott ki a hatóság. A teszt a speciális sók (jódozott, fluorozott, csökkentett nátrium-tartalmú) vizsgálatával folytatódik majd.