Megvan, ettől függ, mennyi kávét iszunk

Kávézási szokásaink a génjeinkbe vannak írva - állítja a legfrissebb kutatás. Bizonyos génváltozatok ugyanis közrejátszanak abban, hogy napi egy kávéval megelégszünk, vagy négyet-ötöt is meg kell innunk a kellő hatás eléréséhez.

Kávézási szokásaink között rengeteg eltérés figyelhető meg, és nem csak abban, hogy tejjel, cukorral, esetleg mindkettő nélkül, feketén fogyasztjuk a koffeindús italt. Egyes emberek négy-öt csészével is megisznak egy nap, míg másoknak kettő is sok, mert szédülnek tőle, vagy egyszerűen csak nem kívánnak többet. A skót Edinburgh-i, valamint az olasz Trieszti Egyetem háromezer olasz és holland kávéfogyasztó DNS-ét vizsgálta meg.

A kutatás egy nemrég publikált tanulmány nyomán készült, amely egy nemzetközi kutatócsoport eredményeit összegezte a Scientific Reports folyóiratban. Eszerint a kevesebb kávét fogyasztók a PDSS2 gén egy bizonyos változatával rendelkeznek, amely a szervezetben csökkenti a koffein lebontásának az idejét, így annak hatását sokkal tovább érezhetjük. Akik ezzel a génváltozattal nem rendelkeznek, jóval több kávéval tudják csak fenntartani a koffein okozta hatást.

A kevesebb kávét fogyasztók a PDSS2 gén egy bizonyos változatával rendelkeznek

Az eredményeket kielemezve a kutatók megállapították: azok az olasz férfiak, akik rendelkeznek ezzel a génvariánssal, átlagosan naponta egy csészével kevesebb kávét fogyasztanak. A holland alanyok vizsgálatakor viszont már jóval kisebb eltérés mutatkozott a PDSS2-variánssal bírók, illetve az azzal nem rendelkezők kávéfogyasztási szokása között. Ez annak tudható be, hogy a két nemzet egészen másfajta kávét fogyaszt: míg az olaszok inkább a kis csésze eszpresszót favorizálják, - melyből egy nap többet is fogyaszthatnak - a hollandok általában nagyobb adagokat isznak, emiatt egyszerre több koffein jut a szervezetükbe.

A kávé az egyik legnépszerűbb élvezeti cikk a világon. Megfelelő, mértékkel történő fogyasztása pozitívan hat egészségünkre, de ha túlzásba visszük, könnyen árthatunk vele magunknak. Az alábbi cikkünkből kiderül, miért jó kávét inni!

A kutatók szerint további vizsgálatok szükségesek, hogy egyértelmű összefüggésbe lehessen hozni a PDSS2 gént az alacsony kávéfogyasztási szokásainkkal. Nagyon valószínű ugyanakkor, hogy a koffeinérzékenységünket néhány jól behatárolható gén működésének köszönhetjük.

Forrás: Daily Mail Online

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +2 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely délutántól az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor. A nyugatias szelet élénk széllökések kísérhetik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 16 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra