Medvehagymából ennyit gyűjthetünk
A medvehagymaszezon indulásával sokan kedvet kapnak a növény gyűjtésére. Ennek azonban megvannak a szabályai, amelyekkel nem árt tisztában lenni, mielőtt elindulunk kosarainkkal az erdőbe.
Saját fogyasztásra naponta legfeljebb két kilogramm medvehagymát szabad gyűjteni azokban az állami erdőkben, amelyek nem minősülnek természetvédelmi területnek. A kereskedelmi célú gyűjtéshez pedig minden esetben engedély szükséges - ismertette a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih).

Engedély nélkül tilos gyűjteni
Az érdeklődők az érintett területet kezelő erdőgazdaságtól, illetve nemzeti park esetén az azt irányító igazgatóságtól kérhetnek hiteles információt, valamint a Nébih interaktív erdőtérképén is tájékozódhatnak az egyes erdőterületek besorolásáról - olvasható a hivatal közleményében.
Kereskedelmi célra kizárólag engedéllyel gyűjthetünk medvehagymát. Az előzetes hozzájárulást magánterület esetén a tulajdonos, állami erdő esetén a területet kezelő erdészet állítja ki.
A vadfokhagymaként is ismert növény gyűjtési szezonja március végére, április elejére esik. A medvehagymának sokféle jótékony hatása van, fogyasztása kedvezően hat többek között a vérkeringésre és az emésztőrendszerre. További részletekért kattintson ide!
Legyünk óvatosak
Kereskedelmi forgalomba hozatalnál kötelező feltüntetni a címkén a gyűjtő vagy forgalmazó nevét és címét, valamint a származási országot. A Nébih arra kéri a medvehagyma kedvelőket, hogy egészségük megóvása érdekében ne vásároljanak alkalmi árusoktól jelöletlen, bizonytalan eredetű terméket.
A hivatal továbbá azt javasolja, hogy a szedést lehetőleg a szezon elejére időzítsük. Ilyenkor ugyanis még nem bújnak elő a gyöngyvirág levelei, amelyek nagyon hasonlítanak a medvehagymához, azonban mérgezőek. A két erdei növényt legegyszerűbben a levél dörzsölésével lehet megkülönböztetni, a medvehagyma levelének ugyanis hagymaszaga van.
Értékelje a cikket!
Kedves doktornő! Az orromon tisztábban kapok levegőt mikor meg vagyok fázva. Nyelés közben a váladék jut le a torkomon. Most jelenleg meg is vagyok hűlve így a torkom is fáj s ettől a nyelés nehezebb. A kezelő orvosom szinusz gyulladást mondott . Én egy Szerbiában élő 16 éves magyar gyermek vagyok. Nem kezdtek semmit vele , nem adtak rá gyógyszert sem. Eddig fehér nyálkát , azután sárga, zöld (egyszeri alkalommal történt meg.), s most barna nyálkát köpök. Mert ha nem krákogom' fel akkor nem kapok levegőt az orromon. Ami jelen pillanatban érdekes mert teljesen tiszta az orr üregem. Mások előtt szégyellek köpködni' de másként nem tudok megszabadulni tőle. Mivel tudom kezelni házilag a bajt? Előre is köszönöm! Üdvözlettel: Árpád. U.i. : Elnézést kérek ha nem a szakköréből kérdezek és megköszönném ha Ön tudna ajánlani valaki a problémámra.
Kedves Beteg! Javaslom, hogy keressen fel egy fül-orr-gégész szakembert! Sinusitis esetén javasolt orrcsepp, antibiotikum (penicillin vagy makrolid), C vitamin.