Kapcsolat van a munkahelyi izgalom, a stressz és az elhízás között

Egy tipikus amerikai munkahelyen lévő munkahelyi stressz, illetve a fizikai aktivitás hiánya erős kapcsolatban van az elhízással.

A kutatók nagy meglepetésére a zöldségben és gyümölcsben gazdag étrend csak kevéssé volt képes ellensúlyozni a munkavállalókra nehezülő krónikus stresszt. A Rochesteri Egyetem Orvosi Kara nagy gyárakban dolgozó 2782 munkavállalót vizsgált meg New York-ban, azonban a megállapításokat általánosan lehet alkalmazni szinte minden munkahelyzetben. Az eredményeket a Journal of Occupational and Environmental Medicine 2010 januári számában publikálták.

A tanulmány vezető szerzője, dr. Diana Fernandez, közegészségtanász megállapította, hogy a munkahelyi nyomás növeli a szív- és érrendszeri megbetegedések, a metabolikus szindróma, a depresszió, a kiégés, az általános nyugtalanság és az elhízás kockázatát. Véleménye szerint itt az idő, hogy a munkáltatók tegyenek valamit dolgozóik egészségének megőrzése érdekében.

"Fontos lenne erősíteni az egészségesebb munkahelyi étkezést, illetve lehetőséget teremteni a fizikai aktivitásra" - tette hozzá. Fernandez szerint egy tipikus nap stresszes ülésekből, vagy a számítógép előtt telik, ezután hazaérve a dolgozó a televízió előtt kapcsolódik ki. Ráadásul a munkahelyi automatákból gyorsabban fogynak a zsiradékban és energiában gazdag rágcsálnivalók, ugyanis a dolgozók egy részének nincs ideje igazi ebédre.

Journal of the American Medical Association beszámolója szerint az Egyesült Államokban férfiak között 32 százalékos, nők között 35 százalékos a kifejezetten elhízottak aránya, azonban ide számítva a túlsúlyosakat is, a felnőtt lakosság 72 százaléka rendelkezik az optimálisnál magasabb testtömeggel.

Jelen vizsgálat eredményei tükrözik az országos statisztikát. A kutatók közel 2800 munkavállalót tanulmányoztak, a súly megítélésére a testtömeg index (BMI) mérőszámot alkalmazták. A túlsúly/elhízás definíciószerűen a 24,9-nél magasabb BMI volt.

Elhízás szexhiány miatt - vagy fordítva? A munkavállalók 72-75 va bizonyult túlsúlyosnak, vagy kifejezetten elhízottnak. A legtöbb résztvevő középkorú, fehér bőrű, házas, legalább középfokú végzéssel rendelkezett, relatív jól kerestek (legalább évi 60 ezer dollár), átlagosan 22 éve dolgoztak a cégnél.

A dolgozók 65 százaléka két, vagy több órát nézet televíziót, ezek 77 százaléka volt túlsúlyos, ezen felül a napi négy órás TV-nézés 150 százalékkal növelte az elhízás kockázatát.

"Még nem tudjuk biztosan, a TV miért növeli a túlsúly esélyét, azonban más kutatások szerint TV-nézés közben a felnőttek több zsíros ételt fogyasztanak" - magyarázta Fernandez.

A stresszes munkakörülmények direkt, és indirekt módon befolyásolják az egészségre irányuló viselkedést. A stressz közvetlenül hat a hormonális és idegrendszerre, ami elősegíti a hasfal zsírképződését, valamint a nemi hormonok csökkenését, ami szintén súlynövekedéshez vezet. Közvetett módon a stressz zsíros és cukros ételek tömeges fogyasztásához, valamint fizikai inaktivitáshoz vezet.

Videó: HáziPatika.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 17 fok között valószínű. Késő estére 3 és 9 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra