Igaz az öt másodperces szabály?

Anthony Hilton mikrobiológus professzor és diákjai úgy találták a kísérletek során, hogy a földre esett ennivaló mielőbbi felkapása valóban védhet a kórokozók rátelepedése ellen - a köztudatban elterjedt "öt másodperces szabálynak" tehát akár tudományos magyarázata is lehet.

"A földre esett élelmiszer elfogyasztása továbbra is fertőzésveszéllyel jár, mivel a következmény az adott helyen éppen jelenlévő baktériumok összetételétől függ" - magyarázta az angliai Aston Egyetem szakértője. "Eredményeink azonban némi megkönnyebbülést jelenthetnek azok számára, akik hosszú ideje alkalmazzák az öt másodperces szabályt, hogy az azon belül padlószőnyeg esetén a legelenyészőbb" - tette hozzá a kutató.

Meg lehet enni a leesett ételt? (Fotó: Europress)

Hilton professzor és hallgatói figyelemmel kísérték, hány kórokozó került a pirítósra, a tésztára, a süteményre és a cukorkára, miután azok szőnyegre, parkettára vagy padlólapra estek. A kutatók kifejezetten E. coli és nyomokat kerestek a 3 és 30 másodperc közötti ideig lent tartott élelmiszerekre. Az idő és a padló típusa egyaránt szerepet játszott a baktériumok megtelepedésében. Minél tovább maradt odalent az étel, annál több kórokozó került rá. A laminált padló és a kövezet bizonyult a legkedvezőtlenebbnek 5 másodpercnél hosszabb idő és ragadós élelmiszer esetén.

Hilton professzor és diákjai kérdőíves felmérést is készítettek arra vonatkozóan, hogy az emberek hajlandóak-e megenni a leesett ételt. "Meglepő módon a megkérdezettek többsége boldogan elfogyasztja a leesett élelmiszereket, főleg a nők. Az öt másodperces szabálynak pedig rendkívül sok híve van, ami talán mégsem mendemonda ennek fényében" - nyilatkozta a szakértő. Az eredmények mindaddig előzetesnek tekintendőek, amíg nem kerülnek közlésre egy szakfolyóiratban.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

A Nyugat-Dunántúlon döntően borult lesz az ég, másutt a kezdeti közepesen vagy erősen felhős időt követően délutántól borul be dél felől. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra