Három növényi fehérjeforrás, amit nem eszünk, pedig kellene
Előtérbe kerülhetnek a vízinövények az élelmezésbenA kutatók feltárták néhány olyan tengeri szuperélelem előnyeit, amelyekkel az emberek zöme egyelőre valószínűleg nem találkozik, pedig igen jót tenne, ha szerepelne az étrendjükben.
Makroalgák és mikroalgák
Ezt még biztosan nem tudta
A tengeri növények elképesztően gazdag tápanyagtartalmáról a következő angol nyelvű táblázat ad útmutatást. Kattintson!
Az algákat, mint a spirulinát is, magas fehérjetartalmuk miatt érdemes beilleszteni az étrendünkbe
Nori, a szuperhínár
A hínárfogyasztás mennyisége sok táplálkozási szakértő szerint szinte attól függ, hogy mennyit sushit eszünk. Az éttermek mindinkább piros hínárt (elsősorban norit) használnak a tekercs becsomagolására, ami tényleg jó. A vörös hínár fehérjetartalma általában a legmagasabb: 100 gramm noriban mintegy 50 g fehérje található. De, az elég valószínűtlen, hogy valaki 10 deka hínárt fogyasztana egy nap. Az átlagos nori lap mindössze 3 gramm. A hínár egy adagjában körülbelül 10 kalória, 5 milligramm C-vitamin, és körülbelül 1 gramm fehérje található. Ha azonban az egy kalóriára jutó fehérje mennyiséget nézzük, akkor egy elég szép mutatót kapunk, amely hasonló a borsóéhoz vagy a babéhoz, s megfelel a hüvelyesek aminosav profiljának, illetve magas az omega-3 zsírsav, és a B12-vitamin tartalma.
A szárított norit lapokra vagy csíkokra vágva értékesítik, hogy kialakíthatók legyenek tekercsek, falatkák, vagy apró darabokra vágva megszórható vele a levesek teteje és a tésztaételek.
Békalencse
A békalencséről nem széles körben tudott, hogy a legkisebb virágos növény a világon. E kis növény fehérjetartalma elérheti akár a 45 százalékot is, ami az egyik legmagasabb fehérjeszint a növényvilágban. Jellemzően a békalencse a madarak és halak az tápláléka, de különösen Délkelet-Ázsiában (Laoszban, Thaiföldön és Vietnamban) az emberi étrendnek is széles körben ismert tétele ez a vízi növényt.
Egyáltalán nem biztos, hogy a kereskedelmi forgalomban megvásárolható lenne békalencse a világnak azokon a részein, ahol korábban nem tartották számon az emberi táplálékok között. Az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete (FAO), azonban már elismerte, mint jövőbeli táplálékforrást.
Forrás: Men's Fitness
Értékelje a cikket!