Elrettentő képek kerülhetnek a hizlaló ételekre
A cigisdobozok mintájáraA dohánygyártókhoz hasonlóan az élelmiszeripart is megreguláznák a nemzetközi fogyasztóvédelmi és elhízás ellen küzdő szakmai szervezetek. Csökkentenék a só-, a cukor- és a zsírtartalmat az élelmiszerekben, elrettentő képeket tennének az élelmiszerek csomagolására, hogy felhívják a figyelmet az elhízás veszélyeire.
A CI és a WOF szerint a kormányoknak világszerte kötelező szabályokat kellene megállapítaniuk az élelmiszer- és italgyártók számára. Az elhízás és a túlsúly miatt bekövetkező halálesetek száma 2,6 millióról 3,4 millióra ugrott öt év alatt, 2005-10 között a szervezetek adatai szerint.
Az új szabályok közé tartozna a só, a cukor és a telített zsírsavak csökkentése az élelmiszerekben. Javítani kellene az élelmezést a kórházakban és az iskolákban, szigorúbb reklámszabályokat kellene megállapítani, és az egészséges étkezésre kellene ránevelni a nagyközönséget.
A mesterséges transzzsírokat minden ételből és italból el kellene távolítani öt éven belül - javasolja a CI és a WOF. A gyerekeknek szóló reklámokat különösen korlátozni kellene - hangsúlyozzák. A kormányoknak felül kellene vizsgálniuk az élelmiszerárakat, adókat kellene kivetniük, meg kellene változtatniuk az engedélyezési eljárásokat.

Elrettentő képek kerülhetnek a hizlaló ételekre (Fotó: Europress)
Luke Upchurch, a Consumers International képviseletében azt emelte ki, hogy a dohányipar globális kezeléséhez (vagy inkább: visszaszorításához) hasonló intézkedéseket akarnak elérni. Állítása szerint Brazília és Norvégia támogatni fogja őket, és a brit kormánynak is "igazán jó ötletei vannak".
A BBC nem írja, hogy Upchurch beszélt volna Magyarországról, ahol bizonyos intézkedések már történtek e területen. Így például nálunk bevezették a chipsadót, hivatalos nevén a népegészségügyi termékadót. Ennek hatására elsősorban a sózott termékek, snackek forgalma esett vissza. A magyar kormány szerint a chipsadó bevezetése óta 25 százalékkal csökkent az egészségre káros élelmiszerek fogyasztása itthon.
A transzzsírok alkalmazását pedig drasztikusan korlátozta a kabinet tavaly decemberben.
Értékelje a cikket!